Úniková cesta
skutočný príbeh
Príbeh ilegálnej organizácie Holandsko - Paríž a jej vodcu Johna
Henryho Weidnera, hrdinu najväčšieho holocaustu v dejinách, ktorý
zachránil život osemsto Židom, viac ako stovke spojeneckých
letcov a mnohým ďalším, ktorí utekali pred nacistickou zlovôľou.
Ako to Jonh Weidner dokázal? Prečo to robil? Herbertovi Fordovi
sa podarilo zachytiť veľký príbeh lásky a priateľstva.

 

Slnečn&eacu te; parížske ulice toho júnového odpoludnia roku 1940 boli zaplavené ľuďmi. Všetci utekali na juh a využívali na to akékoľvek možné dopravné prostriedky. Vlaky a autobusy boli preplnené, ceny automobilov astronomické a benzín sa skoro vôbec nedal zohnať.
Ľudia si začínali uvedomovať hrozbu, ktorá sa stávala realitou. Nemecké jednotky postupne obsadzovali krajiny a rodiny boli nútené utekať do miest, kde ešte pretrvával mier.
Istotu vystriedala neistota a začínal vládnuť chaos. Po vykreslení situácie v akej sa v roku 1940 nachádzali niektoré krajiny Herbert Ford opisuje samotného Weidnera a jeho počiatočné kroky, ktoré uľahčovali odchody mnohým rodinám z postihnutých krajín.
Príbeh postupne naberá na dramatickosti kedy tlak vojny neustále narastá až napokon vyústi do 2. svetovej vojny. Vďaka úsiliu Johna Weidnera vzniká obrovská ilegálna organizácia s jednoduchým názvom Holandsko - Paríž. Weidner sa stáva jeden z najhľadanejších ľudí a mužom mnohých tvári. Príbeh sa stáva napínavým a dramatickým, keď autor dobrodružne opisuje úteky cez hranice ťažko priechodnej prírody. Čitateľ sa veľmi ľahko vcíti do prostredia a prežíva bezprostredné napätie a dobrodružstvo. Mnohí zo skupiny Holandsko - Paríž sa dostávajú do väzenia vrátane samotného Weidnernera a sú mučený príslušníkmi nemeckej armády. Napínavý dej sa však postupne vytráca, keď autor popisuje situáciu a fungovanie organizácie. Avšak pred záverom knihy sa dej nečakane zmení a v tejto ilegálnej organizácii príde k nečakanej zrade. Koniec knihy je preto ešte zaujímavejší a núti človeka zamyslieť sa čo všetko sa dialo v tej dobe bez vedomia širokej verejnosti.
Ľudia nie takej morálnej sily by možno pred okolitou brutalitou privierali oči, ale Weidner sa nenechal zastrašiť a statočne čelil nebezpečenstvu uväznenia a mučenia.
25. mája 1978 ocenil Izrael J. H. Weidnera za činnosť v podzemnej organizácii Holandsko - Paríž titulom Spravodlivý medzi národmi. Pri tejto príležitosti bol pozvaný, aby zasadil strom svätojánskeho chleba pri tabuli so svojím menom na jeruzalemskej triede Spravodlivých medzi národmi.
Samotný záver knihy je doplnený dobovou fotogalériou, ktorá umocňuje predstavu čitateľa o veľkom záchrannom diele J. H. Weidnera.


Hodnotenie: ******
- Váš prehliadač nepodporuje jazyk JavaScript a preto nie je možné zobraziť príspevky.
O knihe
Autor: Herbert Ford
Strán: 264
Rozmer: 14,5 x 20,5
Väzba: brožovaná
Jazyk: slovenský
Vydavateľstvo: Advent – Orion
Rok vydania: 2003

Objednať titul
Iné tituly
Zlaté ruky Zlaté ruky

Ak sa niekto narodí v černošskom gete, vyrastá v neúplnej rodine a v škole ho považujú za jedného z najhoršich. Potom asi nie je ťažké predstaviť si, „čo z toho dieťaťa asi bude." Život však niekedy prináša nečakané rozuzlenia. O tom hovorí aj príbeh s príznačným názvom „Zlaté ruky", ktorými bol obdarovaný dnes už svetoznámy neurochirurg.
Ben Carson & Cecil Murphey
Nekonečná milosť Nekonečná milosť

Boh. Aký vlastne je? Neškodný a roztomilý starček sediaci na plávajúcom obláčiku Jeana Effela? Rozhnevaný vodca Izraela sršiaci oheň a síru zo Sinaja? Milosrdný Ježišov Otec odpúšťajúci aj tým najväčším „hriešnikom“? Nemohúci židovský Jahve, ktorý odvracia zrak od svojich detí pochodujúcich do plynových komôr...?
Dwight Nelson
HRDINOVIA A GÉNIOVIA HRDINOVIA A GÉNIOVIA

Veľké mená minulosti a súčasnosti nás priťahujú. Sledujeme stopy týchto osobností, zbierame ich múdre výroky, čítame o ich uvažovaní, mimoriadnych výkonoch a činoch, o rozhodujúcich či krízových situáciách ich života, o dobe, v ktorej žili...
viacerí autori
GÉNIOVIA A HRDINOVIA GÉNIOVIA A HRDINOVIA

Pokračovanie úspešnej knihy Hrdinovia a Géniovia. Kniha čitateľovi prináša ďalšie portréty slávnych svetových historických osobností od rôznych autorov. Obidve knihy nám chcú odovzdať posolstvo minulosti a nastaviť zrkadlo, v ktorom môžeme objaviť odraz vlastnej hodnoty.
viacerí autori
AKO POZNAŤ BOŽIU VÔĽU VO SVOJOM ŽIVOTE AKO POZNAŤ BOŽIU VÔĽU VO SVOJOM ŽIVOTE

Sú naše pocity dôležité pri poznávaní Božej vôle? Môžeme očakávať, že nás Boh povedie, keď otvoríme Bibliu a naslepo do nej zapichneme prst? Aký význam by sme mali prikladať radám priateľov? Čo robiť, ak sa Božia vôľa v našom živote zdá byť zrejmá, ale zrazu sa pootvorené dvere zabuchnú? 
Morris L. Venden
© 2010 bibliaaty.sk
Načítavanie...