Téma:

piť či nepiť to je otázka

Zobraziť: Zoradiť:
l 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 ... r
Autor: sunny
5942
Príspevok sa načítava...

Myslis si: "V týchto textoch pisatelia Biblie ukazujú, že Boh určite neodpúšťa všetky hriechy."
Nie, vsetky nie. Ale vsetky tie, ktore nie su hriechmi proti Duchu Svätemu. Cize dokonca aj hriechy voci Bohu, alebo Jezisovi Kristovi. 
Vies aky je to hriech proti DS? Ja nie. Ale myslim si, ze je to stav duse, ktory sa NECHCE obratit.

 Preco si to myslim? :
Keď vyznávame svoje hriechy,   (= CHCEME sa OBRATIT)
verný je a spravedlivý,
aby nám odpustil hriechy
a
očistil nás
od ! KAZDEJ !
neprávosti.  
  1JAN 1,9-9

 zopakujme si aj: JAK 5,16-16


Chcem reagovať...
Pridané: 21:29 10.07 2011 Nedeľa
******
icon - Na tento príspevok zareagovali: 5963
icon - Príspevok bol upravený autorom. Pôvodný text, oprava 1, oprava 2
img
icon Neregistrovaný
Autor: zahor21
5950
Príspevok sa načítava...

Ahoj sunny. Tentoraz musím dať za pravdu jonatanovi. Napísala si veľa vecí, ale žiadna z nich nepresvedčí žiadneho veriaceho kresťana, možno okrem, aj to nie všetkých veriacich kresťanov katolíckeho vierovyznania.
Píšeš, že toto je typická časť sv. spovede, keď ti kňaz dá určitú úlohu: napr. modlitbu za niekoho, kto ti ublížil, alebo za niekoho, na koho si sa hneval, alebo ťa požiada napraviť tvoj skutok, alebo ťa požiada navštíviť chorých, nemocných, siroty a pod. a potešiť ich láskavým slovom, alebo nejakú inú úlohu. Unádzaš tu verš MAT 3,8 .
Tu však Pán Ježiš hovorí o ovocí pokánia, nie o spovedi kňazom. A tu zase hovorí, že : EF 2,1-13
Teda žiadne naše skutky nám nezabezpečia milosť u Boha. Odpustenie hriechov je  len a len zvrchovaná láska, milosť a právo nášho Stvoriteľa. Nech Ťa žehná náš nebeský Boh Otec, Boh Syn a Boh Duch Svätý.  4MOJ 6,24-27


Chcem reagovať...
Pridané: 12:56 11.07 2011 Pondelok
******
icon - Na tento príspevok zareagovali: 5952
icon - Príspevok bol upravený autorom. Pôvodný text, oprava 1
img
icon Neregistrovaný
Autor: sunny
5952
Príspevok sa načítava...


Pises: "Tu však Pán Ježiš hovorí o ovocí pokánia, nie o spovedi kňazom. "

Podla mna tu Jezis Kristus hovori o ovoci viery alebo o ovoci obratenia sa.
Cize viery cinnej skrze lasku.

Tato cast spovede je typicka, ale casto mi napriklad knaz nedal nijaku ulohu.
Preto si myslim, ze tato cast spovede, teda urcita uloha je vlastne prejavom veriaceho, ako svoje obratenie uplatni v 'novom cloveku', v ocistenom, cloveku, 'vo vypratom bielom ruchu'= ked mam pouzit vyraz z biblie. Hovori o tom, ze spoved nie je len "nejaka prácka hriechov" a ani iba "nejaka poradna", ale ze jej vyznam je v tom, ze cloveka posmeluje k tomu, aby kracal po lepsej ceste, ktora sa Panu Bohu paci a ostatnym ludom je dovodom na nasledovanie.  

"Viete predsa, ze sme kazdeho z vas, ako otec svoje deti , prosili, povzbudzovali a zaprisahavali, aby ste zili, ako sa patri vzhladom na Boha , ktory vas vola do svojho kralovstva a slavy. " (1. Soluncanom 2, 11) 
 
 

Zahor, spomen si, ze Jezis nas neodradza prinasat ovocie viery/ci lasky, neodradza nas od obetovania sa pre druhych. Naopak, posmeluje nas v tom, pretoze takym sposobom, ked sa ucime zriekat niecoho, rastie v nas laska k bliznemu a k Panu Bohu.
Uci nas vsak aj to, akym sposobom to mame robit. Cize nestaci obetovat, a pritom byt 'na vojnovej sekere' s bratom. Ale:

"Keď teda prinášaš dar na oltár a tam si spomenieš, že tvoj brat má niečo proti tebe,
nechaj svoj dar tam pred oltárom a choď sa najprv zmieriť so svojím bratom icon icon   ; až potom príď a obetuj svoj dar. "
(Mat 5,23-24)


Chcem reagovať...
Pridané: 16:02 11.07 2011 Pondelok
******
icon - Na tento príspevok zareagovali: 5967
icon - Príspevok bol upravený autorom. Pôvodný text, oprava 1, oprava 2
img
icon Neregistrovaný
Autor: jonatan
5963
Príspevok sa načítava...

ahoj, ,,Spoveď: je len bezvýznamný rituál . Uvažovanie akého hriechu sa človek dopustil, ako skôr o jeho pohnútky, stav jeho srdca a o to, nakoľko úmyselne zhrešil. Tieto činitele určujú, či je hriech odpusti teľný, alebo nie. V prvom storočí hrešili proti duchu svätému židovskí náboženskí vodcovia, ktorí zlomyseľne protirečili Ježišovi Kristovi. Videli, ako prostredníctvom neho pôsobí Boží duch, keď na Božiu chválu konal zázraky. Títo Kristovi nepriatelia však napriek tomu pripísali Ježišovu moc Satanovi Diablovi. Podľa Ježiša sa ľudia, ktorí sa takto rúhali Božiemu svätému duchu, dopúšťali hriechu, ktorý nemal byť odpustený ani v prítomnom „systéme vecí, ani v prichádzajúcom. MAT 12,22-32 Rúhanie je hanlivá, urážlivá alebo znevažujúca reč. Keďže Zdrojom svätého ducha je Boh, hovoriť proti tomuto duchu je to isté ako hovoriť proti Bohu .  Nekajúcne to robiť je neodpustiteľný hriech. Z Ježišových slov o takom hriechu vidieť, že Ježiš poukazoval na ľudí, ktorí úmyselne vystupovali proti pôsobeniu Božieho svätého ducha. Keďže prostredníctvom Ježiša pôsobil Boži duch, ale odporcovia pripísali toto pôsobenie Diablovi, rúhali sa duchu . Preto Ježiš vyhlásil: „Ktokoľvek sa rúha proti svätému duchu, nikdy nedostane odpustenie, ale je vinný večným hriechom. MAR 3,20-29
Zamysli sa aj nad tým, čo urobil Judáš Iškariotský. Konal nepoctivo tým, že kradol peniaze z pokladničky, ktorú mu zverili.       
      JN 12,5-6 Neskôr išiel za židovskými vládcami a dohodol sa s nimi, že za 30 kúskov striebra im zradí Ježiša. Po zrade síce mal pocit viny, ale zo svojho úmyselného hriechu sa nikdy nekajal. Z toho dôvodu nie je hodný vzkriesenia.  Ježiš ho preto nazval ‚synom zničeni a ,,    JN 17,12-14            MAT 26,14-16
 Boh riešil prípad Dávida a Bat-šeby. Dávidovi odpustil, a to zjavne preto, lebo vzal do úvahy také činitele ako jeho pokánie a zmluvu o Kráľovstve, ktorú s ním uzavrel . 2SAM 7,11-16 2SAM 12,7-14 O niekoľko storočí ťažko zhrešil apoštol Peter, keď zaprel Ježiša.  MAR 14,30 MAR 14,66-72 No Boh mu odpustil „vo veľkej miere“ . IZ 55,7 Prečo? Lebo Peter sa úprimne kajal. LUK 22,62 To, že mu Boh odpustil, sa jasne ukázalo o 50 dní, v deň Letníc, keď mal výsadu odvážne vydať svedectvo o Ježišovi. SK 2,14-36 Máme nejaký dôvod myslieť si, že dnes Boh prejavuje menšiu ochotu odpustiť kresťanom, ktorí sa skutočne kajajú? Žalmista spieval: Z 130,3-4 To je pravda, a žiadna SPOVEĎ.
  odpustiť hriechy môže,len Boh. a nie skorumpovaný kňaz. Alebo pochybuješ?. Biblia môže klamať?.
 Chcem reagovať...
Pridané: 17:26 11.07 2011 Pondelok
******
icon - Príspevok bol upravený autorom. Pôvodný text, oprava 1
img
icon Neregistrovaný
Autor: jonatan
5965
Príspevok sa načítava...

ahoj, V tej prvej odpovedi som ti odpovedal aj na túto. Spoveď je výmysel Duchovenstva .Nie je to podla učenia Svätého Písma. Bibliu treba viac počúvať ako ľudské vymysli. Ktoré sú v rozpore Božím slovom. icon


Chcem reagovať...
Pridané: 18:40 11.07 2011 Pondelok
******
icon - Na tento príspevok zareagovali: 5969
img
icon Neregistrovaný
Autor: jonatan
5966
Príspevok sa načítava...

ahoj, Ja by som chcel aby sa cirkev oddelila od Štátu. Vtedy by nastal cirkus. Obleky už máju cirkus by mohol začať. icon


Chcem reagovať...
Pridané: 18:56 11.07 2011 Pondelok
******
img
icon Neregistrovaný
Autor: zahor21
5967
Príspevok sa načítava...

Ahoj sunny. Myslím si, že si zle pochopila moju reakciu. Je jasné, že máme robiť dobré skutky, ktoré sú vlastne ovocím našej viery. To znamená pomáhať blížnym atď.
Ja som myslel to, že žiadny kňaz Ti nemôže povedať. Choď a urob toto alebo toto. Keď to urobíš budú ti odpustené hriechy.
Ľudia na odpustení hriechov či už sebe alebo iným nemajú žiadnu zásluhu. Ako som napísal, je to výlučne milosť a láska nášho nebeského Otca. Nezáleží na tom či Ty alebo hocikto iný napíše o tom hoci aj jednu knihu. Na Božej vôli nikto nikdy nič nezmenil a ani nezmení až do konca sveta. Nech Ťa žehná náš nebeský Boh Otec, Boh Syn a Boh Duch Svätý.  4MOJ 6,24-27


Chcem reagovať...
Pridané: 10:10 12.07 2011 Utorok
******
img
icon Neregistrovaný
Autor: tomasp
5969
Príspevok sa načítava...

Jonatan, v snahe utocit proti "bludom", rezes sam sebe vetvu, na ktorej sedis. V prispevku 5963 pises, ze  odpustiť hriechy môže,len Boh. a nie skorumpovaný kňaz. Alebo pochybuješ?. Biblia môže klamať?

Prva cast Tvojej vety narusa vsetky Tvoje snahy ukazat, ze Jezis nie je Boh. Ved ak Jezis odpusta hriechy  MAR 2,5-12 , tak potom je bud Bohom (s cim nesuhlasis) alebo bohoruhacom (?!). Ako to potom je?

Biblia klamat nemoze, moze klamat len nasa interpretacia. V tom pripade ma zaujima, ako si vysvetlujes toto:
1.) Ako je mozne, ze Jezis odpustal hriechy, ked odpustat hriechy moze len Boh? MAR 2,5-12
2.) Ako je mozne, ze Jezis zveril svoju moc odpustat hriechy apostolom v Jeho mene? MAT 18,18-19
3.)  O akej sluzbe hovori Pavol, ked hovori, ze ma sluzbu zmierenia a akoby sam Boh napominal skrze neho?  2KOR 5,18-20


Chcem reagovať...
Pridané: 10:57 12.07 2011 Utorok
******
icon - Na tento príspevok zareagovali: 5970
img
icon Neregistrovaný
Autor: jonatan
5970
Príspevok sa načítava...

ahoj, ja som písal mnohokrát aj vysvetlil, že Ježiš nemôže odpúšťať hriechy. Hriechy môže odpustiť len Boh (JHVH.)
1, Ježiš nie je Boh a nie je ani bohoruhač. Je Syn Boži. Ježiš nikdy nikomu neodpúšťal hriechy . Je to lož a zavádzanie.        RIM 14,12   1JAN 2,2   1JAN 1,9 nikdy Ježiš neodpúšťaní hriechy. Jedine Boh môže odpustiť hriechy
2, Ježiš nikdy nezveril apoštolom moc ,aby odpustili hriechy. Ako by ju mohol zveriť,keď Boh poslal Ježiša svojho jediného Syna na tento svet,aby uverili v neho a boli im odpustené hriechy. Veď sám dobre pozná, ako sme utvorení, pamätá, že sme prach. Z 103,12-14 Boh nezabúda, že sme tvormi z prachu, ktorí v dôsledku nedokonalosti majú chyby či slabosti.
1JAN 2,12  
3, Pavol hovori o službe, Bohu oznamovať Božie predsavzatie zo zemou, aby lúdia poznali aká je jeho vôla ( ...posväť sa vôla tvoja ,ako na nebi tak aj na zemi.... MAT 6,9-15 ) Boh chápe, aký je hriech silný. Písma opisujú hriech ako mocnú silu, ktorá drží človeka v smrteľnom zovretí. Aké silné je zovretie hriechu? V liste Rimanom to inšpirovaný apoštol Pavol názorne vysvetľuje: Sme „pod hriechom“, tak ako sú vojaci pod svojím veliteľom   RIM 3,9 hriech ‚vládne‘ nad ľudstvom ako kráľ  RIM 5,21 „býva“ v nás   RIM 7,17-20 jeho „zákon“ v nás stále pôsobí a v skutočnosti sa snaží ovládnuť naše konanie. RIM 7,23-25 Aký ťažký boj musíme viesť, aby sme vzdorovali mocnému zovretiu, ktorým hriech zviera naše padlé telo! RIM 7,21-24   Takže Kto môže odpustiť hriech ktorí mame zdedený od Adama a Evi nás prenasleduje  s  pokolenie na pokolenie . Koreň gréckeho slova, ktoré sa prekladá ako „hriech“, má význam „minúť cieľ.
Tradičná formula, ešte stále používaná, znie: „Spovedám sa Pánu Bohu i vám, duchovný otče, že som od poslednej spovede spáchal tieto hriechy.“ — Katechizmus, 1990, s. 133.
MAT 23,1-9 Ježiš povedal . . . ‚Ani Otcom nevolajte nikoho na zemi, lebo len jeden je váš Otec, ten nebeský.
Skutkami, ktoré sú uložené ako pokánie, si nemôžeme zaslúžiť odpustenie. Môže nám ho dať len Boh. Berie do úvahy požiadavky dokonalej spravodlivosti, avšak odpúšťanie je vyjadrením jeho lásky k ľudstvu. Jeho odpúšťanie je aj prejavom nezaslúženej láskavosti založenej na výkupnej obeti Ježiša Krista; je poskytované len kajúcnym hriešnikom, ktorí sa odvrátili od toho, čo je v Božích očiach zlé Z 51,7 Z 51,9 IZ 1,18   JN 3,16 RIM 3,23-26 ) Len tí, ktorým odpustil Boh  získajú večný život. A pre dosiahnutie takéhoto odpustenia musíme vyznávať hriechy Božím spôsobom, a nie ľudským.


Chcem reagovať...
Pridané: 14:57 13.07 2011 Streda
******
icon - Na tento príspevok zareagovali: 5975
icon - Príspevok bol upravený autorom. Pôvodný text, oprava 1, oprava 2
img
icon Neregistrovaný
Autor: tomasp
5975
Príspevok sa načítava...

Ocenujem, ze si odpovedal na vsetky polozene otazky.

Pri prvej mi to vsak nesedi s Bibliou. Biblia totiz pise, ze Jezis ma moc a pravo hriechy odpustat, ale aj ich odpustal(!) a aby som uviedol nielen jedno miesto Pisma, dam ich rovno dve a vytiahnem aj konkretne verse:
a) Ale aby ste vedeli, že Syn človeka má moc na zemi odpúšťať hriechy ... MAT 9,6-6  
b) Ale aby ste vedeli, že Syn človeka má právo a moc odpúšťať hriechy na zemi ....  MAR 2,10-10

Ak pises, ze Jezis nikdy nikomu neodpustal hriechy, tak ako je mozne, ze uvedene casti Biblie (treba precitat cely pribeh) tvrdia opak? Ako si ich potom vysvetlujes?

V dalsom texte suhlasim s Tebou, ze skutkami, ktore su ulozene ako pokanie, si nemozeme zasluzit odpustenie. Ani neviem, kto s tymto prisiel, ale toto snad nikto ani netvrdil. Nevidim ani problem v tom, ze sa spovedam (citaj vyznavam) Bohu i cloveku. Podla Biblie je dolezite vyznavat svoje hriechy, aby nam mohli byt odpustene  1JAN 1,9-9 . A Jakub uvadza, ze vyznavanie hriechov ma byt jeden druhemu: JAK 5,16-16 . Mozno tak ako kedysi prvi krestania SK 19,18-18 . A mozno v diskretnejsej podobe ako sa v sucasnosti vyznavaju teraz katolici v spovedelnici. Co je na tom protibiblicke? Je jasne, ze hriechy mi odpusta Boh, nie clovek "zo svojej moci" a ze je tu podstatna ozajstna lutost nad hriechmi...


Chcem reagovať...
Pridané: 17:39 13.07 2011 Streda
******
icon - Na tento príspevok zareagovali: 5976, 5988
img
icon Neregistrovaný
Autor: jonatan
5976
Príspevok sa načítava...


  Ježiš neodpúšťal hriechy . Ale, keď videl Ježiš ich vieru, povedal porazenému: Synu, odpustené sú ti tvoje hriechy! Tak isto ako neopustil hriechy lotrovi ,ktorí s nim bol pribitý na mučenícky kôl. LUK 23,42-43 skrze jeho vieru. Vedel že mu Boh odpusti jeho hriechy,prostredníctvom Jeho EF 4,32   PRISL 28,13   spoveďou, porušuješ zákon. Lebo o spovedi nie je ani zmienka vo Svätom Písme. Ver,ako veríš každý je sam zodpovedný za svoje hriechy.


Chcem reagovať...
Pridané: 20:13 13.07 2011 Streda
******
icon - Na tento príspevok zareagovali: 5977
img
icon Neregistrovaný
Autor: sunny
5977
Príspevok sa načítava...

jonatan,

Kto je Syn cloveka?

MAT 9,6-6     Ale aby ste vedeli, že Syn človeka má moc na zemi odpúšťať hriechy ...
MAT 2,10-10     Ale aby ste vedeli, že Syn človeka má právo a moc odpúšťať hriechy na zemi ...


Chcem reagovať...
Pridané: 20:34 13.07 2011 Streda
******
icon - Na tento príspevok zareagovali: 5983
icon - Príspevok bol upravený autorom. Pôvodný text, oprava 1, oprava 2
img
icon Neregistrovaný
Autor: jonatan
5983
Príspevok sa načítava...

ahoj, spýtan sa ťa niečo: 1,Načo prišiel Syn človeka na tuto zem,aby odpuštal hriechy ,alebo aby spásil svet.


Chcem reagovať...
Pridané: 21:15 13.07 2011 Streda
******
icon - Na tento príspevok zareagovali: 5984
icon - Príspevok bol upravený autorom. Pôvodný text, oprava 1, oprava 2
img
icon Neregistrovaný
Autor: sunny
5984
Príspevok sa načítava...

Ahoj,

pytala som sa prva. Ale odpoviem ti. Pre obidve. 

A teraz mi odpovies?


Chcem reagovať...
Pridané: 21:16 13.07 2011 Streda
******
icon - Na tento príspevok zareagovali: 5987
img
icon Neregistrovaný
Autor: jonatan
5987
Príspevok sa načítava...

ahoj ,Dakujem za odpoveď. Taká odpoveď tiež o niečom svedči._)


Chcem reagovať...
Pridané: 10:40 14.07 2011 Štvrtok
******
icon - Na tento príspevok zareagovali: 5997
img
icon Neregistrovaný
Autor: jonatan
5988
Príspevok sa načítava...

ahoj, Ježiš povedal: „Odpusť nám naše dlhy, ako aj my odpúšťame svojim dlžníkom  MAT 6,12 Z Lukášovho evanjelia sa dozvedáme, že tieto „dlhy“ sú „hriechy“ . LUK 11,4 Odpustenie od Boha môžeme očakávať len v tom prípade, ak sme už my sami ‚odpustili‘ ľuďom, ktorí proti nám zhrešili. (Prečítajte MAT 6,14-15 .) Druhým by sme mali odpúšťať ochotne.
  EF 4,32   Prečo Ježiš povedal odpusť nám naše hriechy?


Chcem reagovať...
Pridané: 11:21 14.07 2011 Štvrtok
******
icon - Na tento príspevok zareagovali: 5990, 6000
icon - Príspevok bol upravený autorom. Pôvodný text, oprava 1
img
icon Neregistrovaný
Autor: tomasp
5990
Príspevok sa načítava...

Ano, k nasemu odpusteniu je potrebne odpustit tym, ktori sa previnili proti nam. Nemam namietok. Darmo sa budem vyznavat zo svojich hriechov, ak nie som ochotny odpustit... Otazke, ktoru si polozil nakoniec nerozumiem. Ci slo len o recnicku otazku?


Chcem reagovať...
Pridané: 13:31 14.07 2011 Štvrtok
******
icon - Na tento príspevok zareagovali: 5991
img
icon Neregistrovaný
Autor: jonatan
5991
Príspevok sa načítava...

ahoj, chcel som tým dopovedať.14 Lebo ak odpustíte ľuďom ich poklesky, odpustí aj vám váš nebeský Otec; 15 ale ak vy neodpustíte ľuďom ich pokleskov, neodpustí ani váš Otec vašich pokleskov. MAT 6,14-15   Ježiš  na prve miesto vždy dával svojho Otca. Tým zreteľne ukázal Otcovu nadriadenosť. Preto nemohol sľúbiť matke Zebedeovich synov, to čo ona od neho žiadala. MAT 20,23 MAT 20,28


Chcem reagovať...
Pridané: 14:51 14.07 2011 Štvrtok
******
icon - Príspevok bol upravený autorom. Pôvodný text, oprava 1
img
icon Neregistrovaný
Autor: sunny
5997
Príspevok sa načítava...

O com svedci taka odpoved?
 
Pisala som uprimne co si myslim.
 
Jezis vzdy ked niekoho liecil, najprv liecil dusu cloveka a odpustil hriechy.
Spomen si na prihodu o zene, ktora mu slzami umyla nohy a vlasmi ich ususila a on jej povedal ako mnohym inym ludom: "Vstan, tvoje hriechy su odpustene. Chod a viac uz nehres. "
Samozrejme, Jezis mimo toho spravil vela ineho: ucil ludi, ako zit podla Bozich zakonov, sam im bol prikladom, miloval a miluje nas a prisiel spasit svet.
 
A teraz si na rade ty:
Kto je Syn cloveka , ktory ma pravo a moc odpustat hriechy ? Je to Jezis Kristus?
MAT 9,6-6 "Ale aby ste vedeli, že Syn človeka má právo a moc odpúšťať hriechy na zemi .... "
  MAR 2,10-10


Chcem reagovať...
Pridané: 20:46 14.07 2011 Štvrtok
******
icon - Na tento príspevok zareagovali: 6005
icon - Príspevok bol upravený autorom. Pôvodný text, oprava 1, oprava 2
img
icon Neregistrovaný
Autor: zahor21
6000
Príspevok sa načítava...

Ahoj jonatan. Určite tou poslednou vetou narážaš na to, že aj Pán Ježiš potrebuje odpustenie hriechov. Ako už veľakrát pred tým aj teraz si si Ty vybral jeden verš, ktorý sa Ti hodí. To to je však verš z Kázne na vrchu. Teda musíš si prečítať celú Kázaň na vrchu. Keď ju budeš pozorne čítať vo veršoch MAT 6,6-13 nám Pán Ježiš Kristus  hovorí ako sa máme modliť. A vo verši 12 je aj Tebou mienená veta. My sa touto modlitbou máme naučiť ako sa máme modliť k Jeho a nášmu nebeskému Otcovi, aby nám dal svoju milosť. No nič by to však nebolo platné, keby sa k Bohu Otcovi neprihováral za nás aj Boh Duch Svätý. Nech Ťa žehná náš nebeský Boh Otec, Boh Syn a Boh Duch Svätý.  4MOJ 6,24-27


Chcem reagovať...
Pridané: 06:13 15.07 2011 Piatok
******
icon - Na tento príspevok zareagovali: 6001, 6012
img
icon Neregistrovaný
l 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 ... r
© 2010 bibliaaty.sk
Načítavanie...