Téma:

Spôsob evanjelizácie

Zobraziť: Zoradiť:
l 1 r
Autor: sunny
2670

Nedavno mi jeden priatel vycital, ze sa Krestan nema chovat takym sposobom, ze prijma i Nekrestana ako svojho brata alebo blizneho. A oddovodnil to slovami, ze Pan Boh prikazuje sa od takych (neveriacich) oddelit.  

Rozmyslala som teda, kde robia krestania chybu, ked sa snazia sirit Bozie slovo medzi neveriacich.  Vsimla som si jednu vec: Ze ked chce clovek niekomu nanutit svoju pravdu, ten druhy clovek, komu ju chcu nanutit sa automaticky zacne branit jeho myslienke.
 
Ako teda moze clovek uspesne evanjelizovat?  
Kedy sa neveriaci clovek otvori moznosti, ze je tu aj Boh? 

Urcite sa vsetci zhodneme v tom, ze to Pan Boh otvara srdcia l udi. A tiez ze modlitba ma najväcsi ucinok. 
Avsak je tu este nas ludsky faktor, ktory je v sluzbach Pana Boha . To je nas sposob evanjelizacie. 

Urcite mozme len tak niekoho priviest k Panu Bohu, ak ten druhy ziska vedomost, ze s Panom Bohom je zivot v ovela insej kvalite. V lepsej. 
Ale moze niekto verit, ze tomu sami verime, ak tak nezijeme? Nie. Preto jedine prikladom vlastneho zivota a zitej viery mozeme nasu vieru aj dokazat. Ak sme taki, aki chceme aby sa stali aj nasi blizni, tak sme pre nich svetlom a oni budu zvedavi.  

Pan Boh chce aby sme milovali Pana Boha z celeho srdca a milovali svojich bliznych ako seba samych. 
Ale milovat svojho blizneho znamena milovat ho aj napriek jeho chybam.  Vsetci mame chyby.  Napriek jeho nedokonalosti. Dokonca napriek inemu vierovyznaniu Milovat ho prave tak ako keby bol presne ako my. 

Je nespravne ak sa priatelime napriklad s moslimom, ci moslimkou?  Urcite nie. Som si ista, ze ich mame milovat  ako  svojich bliznych. 

Spomenme si na podobenstvo o milosrdnom Samaritanovi . Predstavme si, ze ten Samaritan mohol byt kludne milosrdny moslim. Alebo hoci Hindu alebo ktokolvek! Mohol??? Urcite ano. Osobne som takych milosrdnych z ineho nabozenstva uz viackrat stretla. Ako som uz pisala, ze zijem v zahranici, v multikulturalnej oblasti. Tu sa clovek neustale stretava s ludmi z najrozlicnejsich krajin a kultur.

V mojom zivote boli momenty, ked som potrebovala pomoc ja. A velakrat mi pomohli prave ludia z inych vierovyznani.  A zase ine chvile, ked potrebovali pomoc oni. V takych momentoch sme si boli milosrdnymi Samaritanmi.  Mame ich teda milovat ako bliznych? Ako seba samych??? Ano!!!
Mozem povedat, ze ten a ten, bol milosrdnym Samaritanom len pre mojho priatela a pre mna teda uz nie??? Nie!!! Pretoze priatel je moje druhe ja. A teda jeho priatelia=ci blizni su aj mojimi priatelmi a bliznymi a to bez ohladu na ich vierovyznanie!!!

Mame milovat len tych, ktori nam robia dobre? Vonkoncom nie! Milovat mame dokonca i svojich nepriatelov!!!

Je nespravne sa vobec stykat s priatelmi z inych kultur a nabozenstiev? Nie! Pretoze sme pre nich svetlom! MAT 5,14-16 Ak teda zijeme podla Krista. Pretoze v nich nasou laskou, zhovievavostou a trpezlivostou mozeme vzbudit zvedavost a zaujem spoznat nasho spolocneho Pana Boha.  Ved aj apostoli isli do celeho sveta a keby tak nekonali, nikdy by sa krestanstvo nerozsirilo do celeho sveta. 

A ako inac mohli konat aj apostoli ak nie s laskou, zhovievavostou a trpezlivostou? Kto by ich pocuval, ak by nemali pochopenie pre svojich bliznych?   Ak by len prisli do ich chramov a znicili ich modli a pokrikovali, ze to je nespravne? Nie, to urcite nebola cesta. Musel existovat lepsi mierumilovny sposob. A to cesta lasky. Ticha, pokorna, nesebecka cesta lasky ku vsetkym bliznym, teda ku vsetkym ludom. Ved apostoli nemohli vediet, kto obrateny bude a kto nie. Milovali teda vsetkych ako svojich bliznych.
 
Aka je laska? "Laska je TRPEZLIVA, laska je DOBROTIVA, NEZAVIDI, NEVYPYNA SA, NEVYSTATUJE SA, nie je nehanebna,  NIE JE SEBECKA, NEROZCULUJE SA; NEMYSLI NA ZLE, netesi sa z nepravosti, ale raduje sa z pravdy.  
VSETKO ZNASA, vsetko veri, VSETKO DUFA, VSETKO VYDRZI. " 1KOR 13,4-8 Laska nezanikne dokonca ani ked proroctva a poznanie uz pominu. 

Mozem sa teda priatelit s nekrestanmi?  Alebo sa im vyhybat s vyhovorkou, ze Boh vraj PRIKAZUJE oddeliť sa od nejakých ľudi? 2KOR 6,17-17 "Preto vyjdite zpomedzi nich (teda tých ľudí ktorí zapierajú Krista včetne ISLAMU) a oddeľte sa, hovorí Pán: a nedotýkajte sa nečistého, a ja vás prijmem.."

Co tym chcel vskutocnosti Pan Boh povedat?  Chcel tym po


Chcem reagovať...
Pridané: 14:49 03.06 2010 Štvrtok
******
icon - Na tento príspevok zareagovali: 2671, 8980
img
icon OFFLINE
icon Príspevkov: 802
Autor: sunny
2671
Príspevok sa načítava...


Co tym chcel vskutocnosti Pan Boh povedat?  Chcel tym povedat, nemajte s nimi nic spolocne? Vyhybajte sa im zdaleka? Nie!
 
Chcel len povedat, necinnte to, co oni robia. 

Ale Pan Boh dal ludom tiez vela inych prikazov a vsetky su za urcitych okolnosti porusitelne a to ak je to v mene vyssieho ciela, teda lasky k Bohu alebo bliznym.

Pretoze nad vsetky prikazania ustanovil Pan Boh jedno hlavne prikazanie: "Milovat budes Boha svojho Otca celym svojim srdcom a milovat budes BLIZNEHO ako seba sameho." A teda ako aj Jezis porusil prikazanie o sobote pre vyssiu hodnotu a to lasku k bliznemu tak aj my mozme a dokonca musime  zohladnit vzdy v prvom rade lasku k Bohu a k bliznemu a az za tym vsetko ostatne. 
 
Zo skusenosti zo zivota viem, ze laska zapaluje lasku . A preto, ak milujeme svojich tiez len  nedokonalych  neveriacich bliznych, tak aj oni budu milovat nas. A ak respektujeme ich aj s ich kulturou, budu aj oni nasu. Nemame sluzit ich inym bohom, to urcite nie. Ale mame mat radi nasich bliznych, aj takych, aki oni su. Ved mnohi vyrastali v takej viere a preto sa stali nie krestanmi ale napr. Moslimami alebo Hindu alebo...  A preto mame mat pochopenie pre tuto ich vlastnost. Nemame ich za to odsudzovat a pritom zaroven mame ostat verni jedine nasmu Panu Bohu.   Spomenme si ako konal Jezis, ked hovoril so Samaritankou. On ju oslovil, co bolo uplne proti normam toho casu. Zidia sa so Samaritanmi nestykali, to bolo pohorsujuce a povazovalo sa to za urazanie Pana Boha. Ale Jezis s nou hovoril s uctou k jej osobe. Miesto odsudenia a posmievania sa z jej nabozenstva jej iba povedal: "Ja ti dam zivu vodu." Jeho celkovy mierumilovny postoj plny lasky a ucty v nej vyvolal zaujem.  
 
Preto neodsudzujme nikoho, kto sa priateli aj s neveriacimi, ci hriesnikmi, mytnikmi atd. Oddelit sa od nich, neznamena nechciet mat nic spolocne s nimi. Znamena to len, nekonat hriech. Nic viac.  Ale milovat ich ako nasich bliznych.     

"My silnejsi sme povinni znasat slabosti slabych a nehladat zalubu sami v sebe.Nech sa kazdy z nas paci bliznemu na jeho dobro a budovanie." (Rim. 15, 1-2)

"Boh trpezlivosti a potechy nech vam da, aby ste jedni o druhych zmyslali podla Krista Jezisa a tak jednomyselne, jednymi ustami oslavovali Boha a Otca nasho Pana Jezisa Krista.

Preto prijimajte jeden druheho, ako aj Kristus prijal vas , na Boziu slavu. Hovorim totiz, ze Kristus bol sluzobnikom obriezky v zaujme Bozej pravdy, aby potvrdil prislubenia dane otcom a ABY POHANIA OSLAVOVALI BOHA ZA MILOSRDENSTVO ako je napisane." RIM 15,5-9


Chcem reagovať...
Pridané: 16:37 03.06 2010 Štvrtok
******
icon - Na tento príspevok zareagovali: 2674
icon - Príspevok bol upravený autorom. Pôvodný text, oprava 1, oprava 2
img
icon OFFLINE
icon Príspevkov: 802
Autor: Janko
2674
Príspevok sa načítava...

Sunny, nič krajšie som od Teba nečítal ako toto tu! Ja s tým plne súhlasím a nezmenil by som ani vetu (a taký postoj mávam len veľmi výnimočne!)
Je nespravne ak sa priatelime napriklad s moslimom, ci moslimkou? Súhlasím! Urcite nie.
Som si tiež istý, ze ich mame milovat  ako  svojich bliznych..
Ano aj pre mňa sú to blížny, veď sú to ľudia, ktorí sú v podstate mojimi vzdialenými príbuznými, pretože všetci sú potomkovia Adama a Evy. Rozhodne však nie sú mne duchovnými bratmi, ani sestrami a to až do momentu kým sa neznovuzrodia Slovom živého Boha! Vieme že všetci nebudú spasený! Ak by boli všetci deťmi Božími (paušálne, len preto že sú ľudia) tak by to znamenalo, že budú v pekle aj deti Božie! A to sa nestane! Čiže opakujem nie všetci ľudia sú deťmi Božími. Musím to smutne konštatovať a to napriek tomu že v mojom prípade sú to dokonca mne veľmi blízky ľudia (včetne pokrvných príbuzných ako je moja skutočná sestra podľa tela a brat podľa tela), stále sú však vo vzbure proti Bohu a teda nepriateľmi Boha.. Nie sú deťmi Božími! Ak by sa raz stali deťmi Božími, nikdy neskončia v pekle! V pekle neskončí žiadne z detí Božích.. Avšak môžu sa stať detmi Božími!
JN 1,12 Ale všetkým, ktorí ho(Ježiša Krista) prijali, dal právo a moc stať sa deťmi Božími, tým, ktorí veria v jeho meno;
to znamená že všetci ľudia včetne inch náboženstiev uctievajúcich "nejakého boha" sú stále nepriateľmi živého Boha a to až do chvíle kým nepríjmu Ježiša Krista ako svojho spasiteľa ktorý im získal spasenie bez ich skutkov!
Detmi Božími sa právne stane až ten kto uverí v jednorodeného Syna Božieho!  a to tak že uverí slovám Boha Otca! a bude tak
 znova splodení súc nie z porušiteľného semena, ale z neporušiteľného živým slovom Boha a zostávajúcim na veky ( 1PET 1,23 ) je to jediná cesta, jediná možnosť pretože o tom tak rozhodol Boh JAK 1,18 A chcúc to tak, splodil nás slovom pravdy (JEHO SLOVOM - Ježiš je tá PRAVDA), aby sme boli jakousi prvotinou jeho stvorení!


Chcem reagovať...
Pridané: 20:57 03.06 2010 Štvrtok
******
icon - Na tento príspevok zareagovali: 2676
img
icon OFFLINE
icon Príspevkov: 204
Autor: sunny
2676
Príspevok sa načítava...

Janko, ani nevies, ako si ma tymto potesil. icon
 
Takze si aj ty myslis, ze vsetky deti Adama a Evy bez ohladu na to, ci budu spaseni alebo nie su nasi blizni, ktorych mame  a chceme milovat?
 
Toto je najkrajsi den tohto tyzdna. icon


Chcem reagovať...
Pridané: 21:45 03.06 2010 Štvrtok
******
icon - Na tento príspevok zareagovali: 3343
img
icon OFFLINE
icon Príspevkov: 802
Autor: zahor21
3343
Príspevok sa načítava...

Ahoj sunny. K Tvojmu článku som sa dostal až dnes. Veď každé stvorenie na tejto Zemi musí byť Tvojím blížnym. Pán Boh predsa nerobí rozdiel medzi ľuďmi. On má každého človeka, ktorého stvoril, rovnako rád.  4MOJ 6,24-27


Chcem reagovať...
Pridané: 15:42 12.08 2010 Štvrtok
******
icon - Na tento príspevok zareagovali: 3363
img
icon OFFLINE
icon Príspevkov: 2022
Autor: Janko
3363
Príspevok sa načítava...

RIM 9,13
RIM 9,18  


Chcem reagovať...
Pridané: 21:54 12.08 2010 Štvrtok
******
icon - Na tento príspevok zareagovali: 3364
img
icon OFFLINE
icon Príspevkov: 204
Autor: sunny
3364
Príspevok sa načítava...

Jakoba miloval, pretoze vedel, ze Jakob sa bude rozhodovat pre dobro.
A Ezava "nenavidel", pretoze vedel, ze Ezav sa rozhodne pre zlo. 
 
Obidvaja poznali pocas zivota Bozi zakon a obaja sa rozhodovali. Keby Pan Boh toto vyslovil po ich smrti, cudoval by si sa menej. 
Preco? Lebo by si povedal, ze Boh usudil toto na zaklade toho, ako zili. 
Ibaze Boh je vseveduci a On to vedel este predtym ako sa vobec zacali rozhodovat, ze ako sa rozhodnu.

"Ak budete zachovavat moje prikazania, ostanete v mojej laske,
ako ja zachovavam prikazania svojho Otca a ostavam v jeho laske." JN 15,9-10

"Ja som prisiel na svet ako svetlo, aby nik, kto veri vo mna, neostal vo tmach. Ak niekto pocuva moje slova a nezachovava ich, ja ho nesudim, lebo som neprisiel svet sudit, ale svet spasit. Kto mnou pohrda a neprijima moje slova, ma svojho sudcu: slovo ktore som hovoril, bude ho sudit v posledny den." JN 12,46-49

Priznam sa, ze si uz nepamätam pribeh Jakoba  Ezava.
Ale predpokladam, ze obaja boli vychovavany zidovsky a Bozi zakon im bol vysvetleny.
Preto na nich platilo: "Kto mnoho dostal, od toho sa bude mnoho pozadovat, a komu vela zverili, od toho budu viac ziadat. " LUK 12,48-48 LUK 6,46-49 MAT 3,9-10


Chcem reagovať...
Pridané: 22:34 12.08 2010 Štvrtok
******
icon - Na tento príspevok zareagovali: 3365
img
icon OFFLINE
icon Príspevkov: 802
Autor: Janko
3365
Príspevok sa načítava...

Píšeš: "Ibaze Boh je vseveduci a On to vedel este predtym ako sa vobec zacali rozhodovat, ze ako sa rozhodnu."
Ak by platilo to čo píšeš, tak mi prosím napíš aký zmysel má potom verš RIM 9,11
v tom verši sa píše: ..preduloženie Božie podľa vyvolenia, nie zo skutkov..
čiže sunny, je úplne zcestné a nebiblické tvrdiť že Boh rozhodol až na základe toho ako sa budú tí dvaja rozhodovať..
Biblia jasne píše o tom že Božie preduloženie nepodlieha skutkom ktoré tí dvaja raz v budúcnosti vyparatia/vyparatili..
veď pozri na život Jákoba bol to podvodník, ktorý oklamal vlastného otca  1MOJ 27,19 aby získal požehnanie ktoré malo byť prvorodeného Ezava..
Píšeš:"Jakoba miloval, pretoze vedel, ze Jakob sa bude rozhodovat pre dobro."
to čo si napísala je blbosť.. čiže prosím Ťa Sunny nepíš nezmysli.. Jákob nebol žiadne neviniatko a vôbec si svojimi skutkami nezaslúžil Božiu milosť!
Píšeš:" A Ezava "nenavidel", pretoze vedel, ze Ezav sa rozhodne pre zlo."
to čo si napísala je tiež blbosť.. je vidieť že ten príbeh nepoznáš, hlavne že dávaš rozumy a výklady k veršom.. JAK 3,1
príbeh začína tu: 1MOJ 25,23  


Chcem reagovať...
Pridané: 22:58 12.08 2010 Štvrtok
******
icon - Na tento príspevok zareagovali: 3366
img
icon OFFLINE
icon Príspevkov: 204
Autor: sunny
3366
Príspevok sa načítava...

Dakujem Janko za suradnicu, 

uz si teraz spominam, o ktorych bratov sa jednalo. 

Ezav bol predsa ten syn, ktory znevazil Bozie pozehnanie a predal ho za obycajnu misu sosovice!
Preto bol Boh spravodlivy, ked si zamiloval toho, ktory dokazal docenit hodnotu, ktorej sa mu dostalo. Pomazanie. Nieco tak cenne, pochadzajuce od Hospodina a Stvoritela. 
 
Ezav porusil hlavne prikazanie: "Miluj Boha, Otca vsemohuceho z celeho srdca, z celej svojej duse a z celej svojej sily!"
Vymenil ho za mamonu! Za obycajnu sosovicu, ktora skoncila o par hodin v stoke!

Takze si stojim za tym, co som napisala. RIM 2,13-13  

K tej druhej veci: Boh nepotrebuje cakat, kym sa rozhodneme. On uz dopredu vie, ze ako sa rozhodneme. To nam vsak neubera na tom, ze sa rozhodujeme sami a slobodne a ze sme aj zodpovedni za nase rozhodnutia. 
Ja sa velmi velakrat velmi velmi tazko rozhodujem. Viem ze velakrat tvrdo bojujem proti niecomu co mi je pohodlnejsie ako to co je zmysluplnejsie.  Viem ze bojujem, ze vaham, ze sa rozhodujem, a citim zodpovednost za svoje rozhodnutie. Rozhodujem sa slobodne a obidve alternativy su pre mna casto rovnako pravdepodobne alebo mozne. Boh vsak uz davno vie, ze ako sa rozhodnem, lebo ma pozna!!! 
"on poznal kazdeho a nepotreboval, aby mu niekto vydaval svedectvo o clovekovi. Sam totiz vedel, co je v cloveku." JN 2,25-25
 
K tomu  RIM 9,11-11   by som povedala:
"Lebo je mnoho povolanych a len malo vyvolenych." Pozri si este raz pribeh v teme s tymto nazvom a prisud tam oboch bratov.

Ktori je z nich  povolany? Zrejme obidvaja. Ale vyvolani su ti, ktori ostanu v Bozej laske=ktori zachovavaju jeho zakon. A to Ezav nebol, pretoze urazil Boha. On sa neobliekol na svadobnu hostinu!


Chcem reagovať...
Pridané: 23:12 12.08 2010 Štvrtok
******
icon - Na tento príspevok zareagovali: 3371, 3379
icon - Príspevok bol upravený autorom. Pôvodný text, oprava 1, oprava 2, oprava 3, oprava 4
img
icon OFFLINE
icon Príspevkov: 802
Autor: sunny
3371
Príspevok sa načítava...

Dokonca by este lepsie sedelo k tomu pribehu o svadobnej hostine toto:

Ezav aj Jakub boli z tych prvych, co dostali pozvanku na svadbu, ked kral vyslal svojich sluhov. 

Avsak Ezav  povedal, ze nepride, lebo si prave chce dat misu sosovice, a preto Ho Boh nema otravovat. A tak tam siel len Jakub, ktory si pozvanku vedel vazit, dokonca po nej velmi tuzil. Hositel si ho zamiloval. 

Pre Ezava sa vsak Hostitel urazil, pretoze vymenil jeho pozvanie za obycajnu misu sosovice.  Hospodi predsa prichystal obrovsku oslavu, zabil dobytok, vsetko vychystal a  pozval Jemu najvzacnejich hosti! A na to dostal od Ezava kosom.Chcem reagovať...
Pridané: 23:41 12.08 2010 Štvrtok
******
img
icon OFFLINE
icon Príspevkov: 802
Autor: Janko
3379
Príspevok sa načítava...

Sunny, ak si stojíš za slovami citujem: " Preto bol Boh spravodlivy, ked si zamiloval toho, ktory dokazal docenit hodnotu"
tak Ti zopakujem svoju otázku, ale ak neodpovieš tak radšej sa prosím ani neunúvaj s odpisovaním..
nemám rád diskusie typu "ja o voze a Ty o koze.."


otázka ktorú som už raz položil ale asi ju musím upresniť:
1. aký zmysel má verš RIM 9,11 keď tvrdíš že Božie zamilovanie si Jakoba bolo podmienené až Jakobovým skutkom, skutkom ktorým si Jakob zaslúžil Božie zamilovanie, skutkom ktorý konkrétne opisuješ ako "docenenie hodnoty otcovského pomazania"?

upresňujúca otázka
2. čo podľa Teba znamená to explicitné, zreteľné vyjadrenie "nie zo skutkov" - komu patrili skutky, ktoré ten verš vlastne opisuje a o ktorých vydáva svedectvo že neboli rozhodujúcim faktorom pre Božie zamilovanie? - ako tomu veršu rozumieš Ty? 


Chcem reagovať...
Pridané: 20:28 13.08 2010 Piatok
******
icon - Na tento príspevok zareagovali: 3381
icon - Príspevok bol upravený autorom. Pôvodný text, oprava 1
img
icon OFFLINE
icon Príspevkov: 204
Autor: sunny
3381
Príspevok sa načítava...

Mozno mala moja veta zniet nie: " Preto bol Boh spravodlivy, ked si zamiloval toho, ktory dokazal docenit hodnotu"
ale presnejsie:  " Boh bol spravodlivy. Zamiloval si toho, ktory si aj vazil milost, ktora sa mu dostala."

Boh udeluje milost. Napriek tomu clovek miluje casto tmu viac ako svetlo. V Ezavovom pripade bola tmavym lakadlom misa sosovice, pretoze bol akurat hladny. Ale Pana Boha to urazilo. Mozno mu to pripadalo tak, ako by niekto povedal, juj aky som hladny, ak mi das krajec chleba, dam ti za to moju zenu/mojho muza/moju dceru/mojho syna (nech si kazdy vyberie nieco pre neho vzacne a predstavi sa do ulohy toho tovaru.

2. Mozno nebudem presna, lebo stary zakon si pamätam uz len trosku. Ale zda sa mi, ze pomazani Pana dostavali velke milosti: boli  osobami,  ku ktorym Boh prehovoril a daval im nariadenia. Boli akousi "pravou rukou Bozou" na Zemi medzi ludmi. Boli velmi pozehnani, casto ich stado bolo zvlast pocetne a tiez potomstvo. Boh im daval casto duchovne dary. Niektori vedeli vylozit sen faraona, predpovedat veci, ktore Boh mienil vykonat s ludom.

1. Byt pomazanym bola u Zidov vlastne velka cest. Vsetky tieto veci vsak neboli skutky z vlastnej sikovnosti. Boli to milosti darovane Panom Bohom. Preto "zasluzil" je vlastne velmi nevhodne slovo. Ani Jakob si totiz tuto milost nezasluzil. On ju len neodmietol. Ziskal si ju mozno nie velmi cestne, ale my nevidime do jeho srdca a nevieme posudit ani jeho umysly. Ezav vsak tuto milost mal dostat ako prvorodeny a on o tom vedel. Ibaze pohrdol toutou milostou. Preto si Boh povolal jeho brata, a tak sa na nom ukazala Bozia moc a zvrchovanost. Kto milost odmieta, Boh mu ju nemusi nanutit, ci ano? Ved Boh je Stvoritel, preco sa ma prosit cloveku?

 
 (Nie som vsak teolog, je to moj nazor. Kto si je neisty, mal by sa spytat aj odbornikov v teologii. Najlepsie z dvoch rozlicnych cirkvi na porovnanie.)


Chcem reagovať...
Pridané: 21:18 13.08 2010 Piatok
******
icon - Na tento príspevok zareagovali: 3382
img
icon OFFLINE
icon Príspevkov: 802
Autor: Janko
3382
Príspevok sa načítava...

..viem že kto má uši, počuje a kto má oči uvidí o čom píšem.. avšak ešte k tej vete ktorú si napísala: " icon Nie som vsak teolog, je to moj nazor. Kto si je neisty, mal by sa spytat aj odbornikov v teologii. Najlepsie z dvoch rozlicnych cirkvi na porovnanie.)"

Myslíš že sa Pravda nachádza medzi dvomi odborníkov v teologii z dvoch rôznych cirkví?
Prečo sa radšej nepýtať na všetko priamo Boha?
Veď Boh nehovorí že Pravdu nájdeš u odborníkov v teologii 1KOR 1,19-20 , ale je to Tešiteľ - Duch Pravdy, ktorý uvádza do každej pravdy.. JN 16,13
Prečo mám chodiť za odborníkom? Kto je vlastne ten odborník v teológii? A načo vôbec je dobrá nejaká teológia? Kto je vlastne skutočný kňaz? Biblia mi hovorí úplne iné slová ako píšeš ty.. 1PET 2,9
prepáč, ale budem sa radšej držať slov SK 5,29


Chcem reagovať...
Pridané: 21:42 13.08 2010 Piatok
******
icon - Na tento príspevok zareagovali: 3384
img
icon OFFLINE
icon Príspevkov: 204
Autor: sunny
3384
Príspevok sa načítava...

1. "Myslíš že sa Pravda nachádza medzi dvomi odborníkov v teologii z dvoch rôznych cirkví? Prečo sa radšej nepýtať na všetko priamo Boha? "
 
Nie, nie medzi. Ale sanca, ze ju jeden z nich ma je väcsia, ako ked sa spytas len toho svojho jedneho. Mohlo by sa stat, ze si sa nespytal toho, ktoreho Ti do cesty posielal Boh.

2. Prečo mám chodiť za odborníkom? Kto je vlastne ten odborník v teológii? A načo vôbec je dobrá nejaká teológia? Kto je vlastne skutočný kňaz? Biblia mi hovorí úplne iné slová ako píšeš ty..
 
Rob ako myslis. Mas predsa slobodnu volu, nie? Ak Ti Boh da DS, tak je to len dobre. Ale aby si mu rozumel, mal by si byt v milosti posväcujucej. Nemat tazky hriech.

Nevsimol si si este, ze ludia maju sklon vysvetlovat si Sv. Pismo po svojom? Z tohto dovodu vznikli  sekty.
Ludia sa jednoducho nechaju unasat tym, co chcu citat, miesto toho, co tam stoji. 
Uz som mala tu cest vypocut si napr. jeden extremny muzsky nazor na fungujucu rodinu. On bol nazoru, ze zena ma bezvyhradne pocuvat a posluchat muza a to bez ohladu na to, ze moze mat niekedy aj pravdu. Pritom Boh dava aj zenam rozum a maju sa s muzom doplnat, nie jeden druheho podmanovat. Vobec nepochopil napriklad tento vers, ktorym sa aj ja vzdy riadim:  SK 5,29-29 "Viac treba posluchat Boha ako ludi."

(Inac, pouzivas ironiu s tym uplakanym smajlikom??? Vadi ti, ked odpurucam, aby sa citatelia obratili aj na ludi, co sa intenzivne zaoberaju Bozim Slovom aj profesionalne?) 
 


Chcem reagovať...
Pridané: 23:56 13.08 2010 Piatok
******
icon - Príspevok bol upravený autorom. Pôvodný text, oprava 1, oprava 2, oprava 3, oprava 4
img
icon OFFLINE
icon Príspevkov: 802
Autor: Goryvlad
8980
Príspevok sa načítava...

Pýtala si sa ako sa dá evanjelizovať jedno praktické a dosť využívané kresťanské riešenie na evanjelizáciu vám dám... Šíriť vieru ohňom a mečom...


Chcem reagovať...
Pridané: 10:16 18.04 2012 Streda
******
img
icon OFFLINE
icon Príspevkov: 109
l 1 r
© 2010 bibliaaty.sk
Načítavanie...