Téma:

Hriech proti Duchu svätemu

Zobraziť: Zoradiť:
l 1 2 r
Autor: sunny
2918

Ahojte,


casto uvazujem, co je asi spravna definicia hriechu proti Duchu Svätemu. To je totiz jediny hriech, ktory sa neodpusti ani v tomto a ani v buducom veku.  Zaujima ma aj vas nazor. 

Podla mna je hriech proti Duchu Svätemu konecne  a nikdy viac nezmenene rozhodnutie zapriet Boha a jeho lasku. 

Rozmyslala som o tom hlavne v tej suvislosti, ze som nedavno videla v televizore jeden velmi smutny pribeh o ludoch, praktizujucich satanisticky zivot.  Bola to hroza uz pozerat, ako keby ste sa pozerali do pekla. Normalne nepozeram velmi telku, ale vtedy som nahodou zapla prave ten program. Avsak ja si myslim, ze este aj ti ludia maju sancu sa obratit a byt prijati ako uplne rovnocenni clenovia cirkvi.  Ved nie na tom zalezi, aki boli, ale na tom, aki chcu byt a koho miluju ako Boha. 

Napadla ma k tomu tiez suvislost s Petrom, ktori az trikrat zaprel Boha. Pravda, robil to mozno nedobrovolne, zo strachu. Ale to my len dufame. Jezis o nom hovori, ze " Peter, Satan si vas vyziadal, aby vas preosial ako psenicu. Ale TY AZ SA OBRATIS, posilnuj svojich bratov.
A naozaj, Peter bol ten, ktory ustanoveni Jezisom Kristom po svojom obrateni posilnoval svojich bratov  vo viere a nasledoval Jezisa az na kriz. (On bol tiez ukrizovany, len hlavou nadol.)


Takze tato nasledujuca stat sa vztahuje zjavne na len na konecne rozhodnutie, ktore uz clovek viac nechce menit: 
"Spolahlive je to slovo: Ak sme s nim zomreli (s nim trpeli, prezivali jeho muky a pokoru a robili to s laskou a doverou k Bohu a k bliznym, uvedomili si, ze On za nas zomrel, , a preto nechceme viac hresit) , s nim budeme aj zit (nasledovat  Ho tu na Zemi a pytat sa Ho pri vsetkych rozhodnutiach). AK VYTRVAME (  nasa ZIVA viera-teda viera so skutkami- vydrzi az do konca zivota), s nim budeme aj kralovat (v nebi).   Ak ho zaprieme, aj on zaprie nas. Ak sme neverni ((hnevame sa na neho), on ostava verny (miluje nas nadalej), lebo seba sameho zapriet nemoze. ((lebo Boh je laska). 2. Timotejovi, 2,11-12) 2TIM 2,11-12

Takze on zaprie  tych, ktori jeho zapreli a viac svoje rozhodnutie nezmenili. Peter ho zaprel, ale neskor sa obratil. Jeho preto Jezis nezaprie. 


Este som k tomuto nasla jeden clanok, ale teraz ho nemam po ruke, mozno inokedy. 


Chcem reagovať...
Pridané: 20:21 21.07 2010 Streda
******
icon - Na tento príspevok zareagovali: 2921, 3656
img
icon OFFLINE
icon Príspevkov: 802
Autor: Bohumil
2921
Príspevok sa načítava...

Ahoj Sunny,
hriech proti DS je neodpustiteľný preto, že jediný kto ti môže sprostredkovať odpustenie je DS a ak ho človek začne prehliadať a ignorovať v maličkostiach, tak časom stratí akúkoľvek citlivosť na Jeho pôsbenie a tym nemôže prijať ani to čo mu ponúka. Teda nie je to rozhodnutie "urazeného " Pána Boha, ale osobná volba každého človeka nereagovať na Jeho pôsobenie. Z toho dôvodu to nie je jednotlivy skutok, ale postoj voči pôsobeniu DS, ktory si človek vypestuje časom a začína to i v tých najmenšich veciach...
 


Chcem reagovať...
Pridané: 11:32 22.07 2010 Štvrtok
******
icon - Na tento príspevok zareagovali: 2926
img
icon OFFLINE
icon Príspevkov: 14
Autor: sunny
2926
Príspevok sa načítava...

Ahoj Bohumil,

nechap ma zle. Ja som sa toho hriechu NIKDY nedopustila. Pre mna nie je nic a nikto dolezitejsi v mojom zivote ako Boh sam. Dokonca ani moj vlastny zivot mi nie je dolezitejsi. Velmi ho milujem a od malicka zijem svoj zivot s Panom Bohom. A neviem si vobec predstavit, ze by som hoci i v dalekej buducnosti zmenila tento svoj postoj. 

Mam vsak trochu starost o niektorych ludi, ktorych mam rada. 
Samozrejme, ze viem, ze hriech proti DS je neodpustitelny. Myslim si vsak, ze ludia si mozno nespravne definuju, aky hriech to vlastne je. Tym padom si mozno sami zatvaraju cestu k Bohu, lebo mu nedoveruju. Verim tomu, ze diabol tych ludi umyselne klame, ze nemaju nadej, lebo sa dopustili toho hriechu. Avsak podla nasledujuceho clanku je prave to ten hriech, ze clovek nespravi ten krok, ze zacne verit Bohu. To ma aj svoju logiku. Preto, Boh Otec, prijme predsa kazde svoje navratene dieta. A vola kazdeho. Duch sväty je ta nasa pomoc, nase vedomie, ktore nam dava Boh, ze je s nami a ze nas miluje a chce, aby sme boli s nim. A kto tomuto hlasu neveri a nezmeni svoj postoj, tak ten sa toho hriechu dopustil. Pretoze neuveril Bohu. 

Citala som clanok o tom pod:
http://www.redemptoristi.sk/modules.php?name=News&file=article&sid=2644Chcem reagovať...
Pridané: 20:32 24.07 2010 Sobota
******
icon - Na tento príspevok zareagovali: 2928
img
icon OFFLINE
icon Príspevkov: 802
Autor: sunny
2928
Príspevok sa načítava...

Nasledujuci clanok je text z hore uvedenej adresy, ktory napisal iny autor. 

Rúhanie sa Duchu Svätému? - pripojenie sa k úvahe
Ak sa neurazíte, tak tento článok bude mojou komplexnejšou odpoveďou na úvahu, ktorú zaslala drozdík.

Tak na úvod iba trochu zopakujem, čo už odznelo v diskusii. Romanh citoval z aktuálne platného Katechizmu Katolíckej cirkvi. Všimnime si, že katechizmus katolíckej cirkvi je pri hodnotení hriechu proti Duchu Svätému nadmieru stručný. To nie je bez zmyslu.

KKC 1864 [www.katechizmus.sk]
“„Ľuďom sa odpustí každý hriech i rúhanie, ale rúhanie proti Duchu sa neodpustí“ (Mt 12,31). Božie milosrdenstvo nemá hraníc; ale kto vedome a dobrovoľne odmieta prijať ľútosťou Božie milosrdenstvo, odmieta odpustenie svojich hriechov a spásu, ktorú mu ponúka Duch Svätý. Takáto zatvrdnutosť môže priviesť ku konečnej nekajúcnosti a do večného zatratenia.“

Inými slovami, proti Duchu Svätému hreší ten, kto vedome a dobrovoľne odmieta Božie milosrdenstvo a zotrvá v tom stave do konca života. Taký človek pravdepodobne skončí v pekle, pretože Boh rešpektuje slobodu človeka rozhodnúť sa proti nemu, proti životu v jeho láske.


Chcem reagovať...
Pridané: 20:34 24.07 2010 Sobota
******
icon - Na tento príspevok zareagovali: 2929
img
icon OFFLINE
icon Príspevkov: 802
Autor: sunny
2929
Príspevok sa načítava...

1. Pokracovanie clanku ineho autora:

Ďalej, keďže každý smrteľný (ťažký) hriech oberá človeka o milosť posväcujúcu (čo nie je nič iné, a nič menej, ako stála prítomnosť Ducha Svätého v duši človeka) existuje stále riziko, že človek nenájde dostatok sily oľutovať svoj hriech, defacto odmietne odpustenie a defacto zostane v tomto stave do smrti - teda má nielen ten pôvodný hriech (čokoľvek by to už bolo) ale hreší aj proti Duchu. Ak teda vychádzame z Ježišových slov, že „ľuďom sa odpustia všetky hriechy a rúhania, ktorými by sa rúhali“ (Mk 3,28) T.j. aj rúhania voči Bohu Otcovi, voči Ježišovi – teda, paradoxne, aj voči Duchu Svätému – lebo Otec je v Synovi a Syn v Otcovi a sú s Duchom Svätým jedným Bohom. Z toho vyplýva, že rúhanie voči Duchu nemôže byť len také nejaké hovorenie, také nejaké rúhanie rečami či skutkami: ale že to je naozaj definitívny čin, resp. stav, ktorý MUSÍ TRVAŤ do smrti. Takéto chápanie by zodpovedalo tej úvodnej definícii z Katechizmu.

Preto, nemyslím si, že človek môže len tak zhrešiť proti Duchu Svätému. Samozrejme, môžeme zhrešiť, aj hrešíme, ľahko i ťažko, ale zhrešiť proti Duchu – to by sme najskôr museli zomrieť bez ľútosti a tak dokonať toto dielo skazy. Preto, ak človek ľutuje svoje hriechy, ťažko sa dá hovoriť o tom, žeby hrešil proti Duchu. Ba naopak, ako správne podotkla nena1008, je nezmyslom a snahou diabla, aby sme sa vŕtali vo svojej minulosti (teda vo vyznaných a v spovedi odpustených hriechoch) a hľadali, či sme náhodou nezhrešili proti Duchu Svätému. To Vám povie asi každý rozumný spovedník, že vŕtať sa v starých (už spoveďou odpustených) hriechoch je znakom nedôvery v Božie milosrdenstvo a táto snaha nepochádza od Boha... Pán Boh je milosrdný a každému, kto svoje hriechy vyznáva a ľutuje, odpúšťa. O tom niet najmenších pochýb. Kto tomu neverí, akoby vyhlasoval Boha za klamára, totiž Ježiš vyslovene povedal, že „Syn človeka (teda On sám) má na zemi moc odpúšťať hriechy“ a napríklad vetou „komu hriechy odpustíte, budú odpustené...“, povedal, že túto moc odpúšťať hriechy dáva apoštolom, atd.


Chcem reagovať...
Pridané: 20:35 24.07 2010 Sobota
******
icon - Na tento príspevok zareagovali: 2930
icon - Príspevok bol upravený autorom. Pôvodný text, oprava 1
img
icon OFFLINE
icon Príspevkov: 802
Autor: sunny
2930
Príspevok sa načítava...

2. Pokracovanie clanku ineho autora:  

Ďalšia vec, ktorú tu uviedol romanh je zoznam hriechov proti Duchu Svätému zo stránky www.evanjelik.sk. Zopakujem:

Hriechy proti Duchu Svatemu:
1 opovazlivo sa spoliehat na Bozie milosrdenstvo
2.Pochybovat o milosrdenstve Bozom a oddat sa zufalstvu
3.odporovat poznanej zjavenej pravde
4.zavidiet bliznemu Boziu milost
5.zatvrdit si srdce proti spasitelnemu napomenutiu
6.zotrvavat tvrdosijne v nekajucnosti.

Aby sme boli objektívni, tak takto nejako to voľakedy učila aj Katolícka cirkev. Možno ešte stále učí, neviem. Lenže, má to svoje lenže. Ak to porovnáme z aktuálnym Katechizmom KC, tak tento zoznam sa tam nenachádza. Prečo? Podľa mňa preto, lebo takéto zaškatuľkovanie hriechov proti Duchu Svätému nie je úplne správne. Nie je ani úplne nesprávne, ak to človek berie ako výstrahu, akým hriechom by sa mal človek vyhýbať, aby nezhrešil proti Duchu Svätému. Lebo všetky tieto hriechy môžu viesť ku konečnému hriechu proti Duchu Svätému, ale to neznamená, že oni ako také sú hriechmi proti Duchu Svätému. Toto podľa mňa Katolícka cirkev reflektuje vo svojom súčasnom katechizme a preto je aj taká stručná (jedna jediná veta v celom katechizme o tak závažnej veci...). To by naznačovalo, že RKC je v takomto posudzovaní opatrná, lebo naozaj, Cirkev tu je na to, aby privádzala ľudí k Bohu a nie na to, aby sa vŕtala v hriechu, ktorý nemá kompetencie posudzovať (lebo nemá kompetencie posudzovať to, kto je zatratený). To, kto skutočne hreší proti Duchu Svätému, to vie iba Duch Svätý. A možno ten, komu to Duch bude chcieť zjaviť. Možno. Ale o tom nič neviem. Neviem o tom, žeby Cirkev niekedy o niekom vyhlásila, že je v pekle..vlastne viem: nevyhlásila.

Prílišná snaha o definíciu hriechu proti Duchu Svätému nás môže doviesť k nemiestnemu posudzovaniu. Nemáme na to kompetencie. Na tento hriech platí viac, ako na čokoľvek iné: „nesúďte, aby ste neboli súdení.“ a „akou mierou vy meriate, takou sa nameria aj vám“.


Chcem reagovať...
Pridané: 20:36 24.07 2010 Sobota
******
icon - Na tento príspevok zareagovali: 2931
icon - Príspevok bol upravený autorom. Pôvodný text, oprava 1, oprava 2
img
icon OFFLINE
icon Príspevkov: 802
Autor: sunny
2931
Príspevok sa načítava...

3. Pokracovanie clanku ineho autora

Rozoberme si napríklad prvý z týchto hriechov (údajne) proti Duchu Svätému: „opovážlivo sa spoliehať na Božie milosrdenstvo“. Inými slovami, hrešiť s vedomím, že Boh je milosrdný a aj tak mi odpustí (ako to tu niekto spomenul). Dovolím si tvrdiť, že v každom našom hriechu je kus takéhoto spoliehania sa... teda – hreším proti Duchu? Isteže, toto spoliehanie sa môže viesť ku konečnej nekajúcnosti, ako ju definuje Katechizmus vo vete 1864, ale nie nevyhnutne. Ja predsa môžem, niekedy v budúcnosti, pochopiť zlobu svojho hriechu opovážlivého spoliehania sa a skutočne úprimne oľutovať jednak ten hriech a jednak to, že som sa opovážlivo spoliehal na Božie milosrdenstvo... neodpustí mi Boh? Mám si zúfať? Mám stratiť dôveru v jeho milosrdenstvo? Mám uveriť tomu, že Boh mi nemôže odpustiť? No ale v tom momente by som predsa hrešil v zmysle druhého uvedeného údajného hriechu proti Duchu Svätému, tak ako to definuje tých 6 horeuvedených hriechov, totiž: „pochybovať o milosrdenstve Božom a oddať sa zúfalstvu“. Vidíte tú škrupulóznu pascu? Ak nechcem hrešiť druhým hriechom, pričom si myslím, že mám prvý, tak ak by bol prvý naozaj neodpustiteľný, tak mi nič iné nezostane, iba zúfať, lebo mi niet pomoci...Teda, dotyčné dva hriechy nie sú v skutočnosti hriechmi proti Duchu, iba sa takými môžu stať...ak ich dovediem do konca, teda neoľutujem do smrti...

Detto hriech č. 3: „odporovať zjavenej pravde“ – musím povedať, že už som v živote toľko krát odporoval zjavenej pravde, že to nedokážem ani spočítať. Lenže: neodporoval som natrvalo. Preto som nezhrešil proti Duchu Svätému s konečnou platnosťou. Hoci, zhrešil som: napríklad tým, že som odkladal svoje obrátenie k Bohu. Keby som ho odkladal do smrti – je so mnou koniec. Lenže, vďaka Božiemu milosrdenstvu som sa spamätal – takže koniec so mnou nie.
Rovnako bod 4: spomeňme si na otca z príbehu o márnotratnom synovi: ako dohováral svojmu staršiemu synovi, keď tento závidel mladšiemu zhýralcovi a teraz kajúcnikovi otcovu milosť „syn môj, ty si stále so mnou, čo je moje, je aj tvoje“ – otec nepovedal tomu synovi, čo sa hneval: synu, nezáviď svojmu bratovi moju milosť (inými slovami, nezáviďte svojim bratom Božiu milosť) – lebo tým strašne hrešíš a skončíš v pekle. A pritom, tento starší práve takto hrešil: závidel, mladšiemu, hneval sa, že otec je dobrý a dáva bez príčiny, nezaslúženú milosť....teda, mal by podľa bodu 4 skončiť pekle, lebo páchal neodpustiteľný hriech... dúfam že vidíte, že preto ani tento hriech nemôže byť hriechom proti Duchu sám o sebe...
Detto hriechy v bodoch 5, aj 6. Všetko sú to smrteľné hriechy, ale hriechmi proti Duchu Svätému sa stanú až ich dokonaním: dovedením do konca.
Preto, ak sa tieto hriechy volajú hriechmi proti Duchu Svätému, tak nie preto, žeby boli neodpustiteľné, ale preto, že zabraňujú Duchu Svätému vstup do duše a nápravu človeka, že vedú človeka do pekla – nie že človek v pekle isto skončí.


Chcem reagovať...
Pridané: 20:37 24.07 2010 Sobota
******
icon - Na tento príspevok zareagovali: 2933, 2934
icon - Príspevok bol upravený autorom. Pôvodný text, oprava 1, oprava 2
img
icon OFFLINE
icon Príspevkov: 802
Autor: sunny
2933
Príspevok sa načítava...

4. Pokracovanie clanku ineho autora

No a teraz sa môžem zamyslieť nad tým, že prečo Pán Ježiš povedal tú vetu „Preto vám hovorím: Ľuďom sa odpustí každý hriech i rúhanie, ale rúhanie proti Duchu sa neodpusti. Ak niekto povie niečo proti Synovi človeka, odpustí sa mu to. Kto by však povedal niečo proti Duchu Svätému, tomu sa neodpustí ani v tomto veku ani v budúcom.“

Prečo to povedal? Čo tým myslel? Nie je rúhanie proti Ježišovi to isté, ako rúhanie proti Duchu? Veď veríme, že Duch je v Ježišovi, Ježiš v Duchu.. alebo neplatí, že Ježiš je s Otcom a Duchom Svätým v Trojici jeden Boh? To iste – veď to sám hovorí: „Ja som v Otcovi, Otec vo mne“ Teda, dá sa povedať, že každý, kto sa rúha Ježišovi, rúha sa aj Duchu. Lenže Ježiš hovorí: „keby niekto povedal niečo proti mne (Synovi človeka), odpustí sa mu“. Taktiež hovorí „odpustí sa každý hriech i rúhanie“ – teda ako je to? Odpustí sa, alebo neodpustí? V jednej vete akoby hovoril „odpustí sa“ a jedným dychom „neodpustí sa“. Z toho vyplýva, že vysvetlenie nie je také, že človek len tak niečo povie proti Duchu a je s ním koniec. To je „nič“. Tu ma ale nechytajte ma za slovíčka, prosím. Jednak hriech farizejov bol veľký, lebo Ježiš všetko čo konal, konal v súčinnosti s Duchom. A, oni hovorili, že to nekoná Duch, ale „Tento len mocou Belzebula, kniežaťa zlých duchov, vyháňa zlých duchov." + „je posadnutý nečistým duchom“. Čiže, na činnosť Ducha hovorili, že to je činnosť diabla. Konali a tvrdili niečo, čo priamo odporovalo Duchu, Pravde. Z toho sa dá vyvodiť, že každé odporovanie (poznanej) pravde je odporovanie Duchu. Ak ja raz spoznám, že Ježiš je Boží Syn, že je Bohom, a do duše mi vstúpi poznanie, už nemám inú možnosť, ako ho počúvať. Ak ho nepočúvam, hreším v zmysle toho tretieho hriechu, ktorý môže viesť k hriechu proti Duchu Svätému (odporovať poznanej zjavenej pravde).


Chcem reagovať...
Pridané: 20:39 24.07 2010 Sobota
******
icon - Príspevok bol upravený autorom. Pôvodný text, oprava 1
img
icon OFFLINE
icon Príspevkov: 802
Autor: sunny
2934
Príspevok sa načítava...

4. Pokracovanie clanku ineho autora

No a teraz sa môžem zamyslieť nad tým, že prečo Pán Ježiš povedal tú vetu „Preto vám hovorím: Ľuďom sa odpustí každý hriech i rúhanie, ale rúhanie proti Duchu sa neodpusti. Ak niekto povie niečo proti Synovi človeka, odpustí sa mu to. Kto by však povedal niečo proti Duchu Svätému, tomu sa neodpustí ani v tomto veku ani v budúcom.“

Prečo to povedal? Čo tým myslel? Nie je rúhanie proti Ježišovi to isté, ako rúhanie proti Duchu? Veď veríme, že Duch je v Ježišovi, Ježiš v Duchu.. alebo neplatí, že Ježiš je s Otcom a Duchom Svätým v Trojici jeden Boh? To iste – veď to sám hovorí: „Ja som v Otcovi, Otec vo mne“ Teda, dá sa povedať, že každý, kto sa rúha Ježišovi, rúha sa aj Duchu. Lenže Ježiš hovorí: „keby niekto povedal niečo proti mne (Synovi človeka), odpustí sa mu“. Taktiež hovorí „odpustí sa každý hriech i rúhanie“ – teda ako je to? Odpustí sa, alebo neodpustí? V jednej vete akoby hovoril „odpustí sa“ a jedným dychom „neodpustí sa“. Z toho vyplýva, že vysvetlenie nie je také, že človek len tak niečo povie proti Duchu a je s ním koniec. To je „nič“. Tu ma ale nechytajte ma za slovíčka, prosím. Jednak hriech farizejov bol veľký, lebo Ježiš všetko čo konal, konal v súčinnosti s Duchom. A, oni hovorili, že to nekoná Duch, ale „Tento len mocou Belzebula, kniežaťa zlých duchov, vyháňa zlých duchov." + „je posadnutý nečistým duchom“. Čiže, na činnosť Ducha hovorili, že to je činnosť diabla. Konali a tvrdili niečo, čo priamo odporovalo Duchu, Pravde. Z toho sa dá vyvodiť, že každé odporovanie (poznanej) pravde je odporovanie Duchu. Ak ja raz spoznám, že Ježiš je Boží Syn, že je Bohom, a do duše mi vstúpi poznanie, už nemám inú možnosť, ako ho počúvať. Ak ho nepočúvam, hreším v zmysle toho tretieho hriechu, ktorý môže viesť k hriechu proti Duchu Svätému (odporovať poznanej zjavenej pravde).


Chcem reagovať...
Pridané: 20:39 24.07 2010 Sobota
******
icon - Na tento príspevok zareagovali: 2935
icon - Príspevok bol upravený autorom. Pôvodný text, oprava 1
img
icon OFFLINE
icon Príspevkov: 802
Autor: sunny
2935
Príspevok sa načítava...

5. Pokracovanie clanku ineho autora

Prípad Ananiáša a Safiry. Súhlasím s dorianom a netvrdil by som, že títo dvaja spáchali hriech proti Duchu Svätému. Jednak preto, čo som povedal hore, že to nemôžeme vedieť a povedať to znamená, že sú v pekle. Trúfneme si povedať, že sú v pekle? Ja si to netrúfam povedať.
Po ďalšie, Peter bol priamo poverený Ježišom, aby pásol jeho ovce a baránky, teda aby sa staral o zverené stádo. Peter dostal príslušné dary od Ducha, aby mohol robiť to, čo je správne, v jeho úrade. Peter prorokoval. Povedal to, čo mu Duch dal hovoriť. Ak mu Duch ukázal, že má tvrdo odsúdiť toho človeka a že ten človek zomrie, Peter konal. Asi mu to ani nebolo ľudsky zaťažko, lebo vieme, že bol prchký. No a jeho slovo malo moc.. mal budovať Cirkev, Boží ľud. To, čo urobili tí dvaja, bol skutok neveriacich. Výsmech z Ducha, ktorého mal Peter. Pokúšanie. Peter ukázal celej Cirkvi, že má moc, ktorá je zhora... v danom kontexte rodiacej sa Cirkvi a spoločenstva, kde bolo potrebné ukázať Božiu moc, to bolo potrebné – a ešte možno i tak trochu pre nás všetkých, ktorí to už storočia čítame... a máme nie neodôvodnenú obavu zhrešiť svätokrádežou.. Zároveň, Ananiáš a Safíra klamali Cirkvi, zhromaždenému Božiemu ľudu – pod vedením hlavy Cirkvi. Teda, takýto zhromaždený Boží ľud, spolu so svojimi pastiermi a najvyšším Pastierom – to je tajomné Kristovo telo, chrám Ducha Svätého. Teda Petrova reč okrem iného priamo ukazuje, akú váhu má Cirkev, tajomné Božie telo. Ak niekto luhá proti Cirkvi, ak vyslovuje proti nej rôzne rúhania, mal by si dávať pozor, či sa nerúha Duchu Svätému.. eventuálne, či nepácha hriech, ktorý ho dovedie do konečnej nekajúcnosti...
 
Ďalšia konzekvencia: rovnako ako Peter prorokuje napríklad dnešný pápež. Reči proti pápežovi, napríklad tvrdenia, že je antikrist, alebo že Cirkev je neviestka (prostitútka) je priame rúhanie, ktoré môže doviesť do konečnej nekajúcnosti... veľmi sa čudujem niektorým kresťanom, ktorí si dovolia vyslovovať rúhania na adresu pápežovho úradu a na adresu Cirkvi...

Záverom. Kto hreší proti Duchu Svätému (v zmysle, že mu nebude odpustené), to vie pravdepodobne iba samotný Duch Svätý. My vieme, osvetlení poznaním Božích prikázaní, pomenovať, ktoré hriechy k tomu môžu doviesť, ale nemôžeme tvrdiť: toto a toto je hriech proti Duchu Svätému a tento a tento hriech preto nebude (nemôže byť) odpustený, lebo Ježiš to povedal... To je fanatizmus, ktorý vôbec neberie do úvahy fakt, že Ježiš za nás zomrel, keď sme ešte boli hriešni. A že neprišiel volať spravodlivých, ale hriešnikov. A že keď bude vyzdvihnutý od zeme, všetkých pritiahne k sebe. A že zdraví nepotrebujú lekára, ale chorí. A tak ďalej a tak podobne. Pán, Boh je dobrý a milosrdný. Ak vyznávaš a ľutuješ svoje hriechy, Boh ti odpustí. Ale neodporuj Duchu, buď vnímavý, neuhášaj ho. Duch nie je len pre teba, Duch bol daný Cirkvi, na jej budovanie a očisťovanie. Duch Svätý, jeho dary, nie sú privátna záležitosť. Boli ti dané nato, aby si skrze ne slúžil svojim bratom. Nech teda Duch príde na pomoc našej slabosti...

Text som nasla na stranke: 
http://www.redemptoristi.sk/modules.php?name=News&file=article&sid=2644


Chcem reagovať...
Pridané: 20:41 24.07 2010 Sobota
******
icon - Na tento príspevok zareagovali: 2948
img
icon OFFLINE
icon Príspevkov: 802
Autor: Janko
2948
Príspevok sa načítava...

Samozrejme že aj pápež je antikrist a z toho úplne jasne vyplíva, že katolícka cirkev (mám na mysli náboženský systém!!!) je neviestka (prostitútka) o tom niet pochýb.. (nemám na mysli ľudí.. ľudia sú iba zvedený neviestkou..)
Rúham sa teraz DS?! Samozrejme že nie.. rúhať sa vlastne znamená stavať sa do odporu a konať inak..
Keďže môj DS mi hovorí že pápež je antikrist, presne podľa strom sa pozná po ovocí.. tak sa nestaviam do odporu DS tvrdením že by pápaž nebol antikrist.. Rúhal by som iba v tedy, ak by som tvrdil že pápež nie je antikrist napriek tomu že je..
Pozdravujem všetkých ktorý ma teraz znenávidia.. majte ma radi, presne podľa príkazu Ježiša Krista: "Milujte svojich nepriateľov..."


Chcem reagovať...
Pridané: 00:12 26.07 2010 Pondelok
******
icon - Na tento príspevok zareagovali: 2953, 2962
img
icon OFFLINE
icon Príspevkov: 204
Autor: zahor21
2953
Príspevok sa načítava...

Ahoj Janko. Prečítal som si prvý zakladajúci článok od sunny. Potom je tam napísané niekoľko dlhých článkov od iných autorov, ale tie som nečítal, lebo podľa mňa je to zbytočné. Každý si hriech proti proti DS vykladá ináč. Podľa mňa je to hriech a za každý hriech je odplatou smrť. No to však musíme nechať na posledný deň, keď príde náš Pán a On nás rozsúdi podľa toho ako si kto zaslúži. Myslím, že by sme sa mali zamerať na plnenie jeho prikázaní a hlásanie evanjelia po celom svete. 4MOJ 6,24-27


Chcem reagovať...
Pridané: 11:17 26.07 2010 Pondelok
******
img
icon OFFLINE
icon Príspevkov: 2022
Autor: sunny
2962
Príspevok sa načítava...

Ahoj Janko, 

zacnem od konca. Myslis si, ze by som ta mohla znenavidiet?? Len preto ze sa mylis?? 
Ach, uz som stretla vela inych ludi vo svojom zivote, ktori sa mylili v tom, ci onom a boli si uplne isti, ze to vedia spravne. VSETCI si mysleli, ze to vedia spravne od Boha. Aj ten moslimsky kamarat, o ktorom som pisala v inom prispevku. Tiez vedel uplne naisto, ze to ti sa mylia, ktori vravia ze Jezis je Boh. Ale nechcem politizovat. Chcela som tym len povedat, ze je len prirodzene, ze ludia su presvedceni, ze ta ich pravda je ta spravna. Clovek by vsak mal neustale hladat nie svoju ale Boziu pravdu. 

Nie, samozrejme ze Ta mam nadalej rada, ako mojho brata, ktori len nevie...

A milujte svojich nepriatelov?? Myslis si, ze niekto z nas Ti je nepriatelom? Alebo Ty niekomu z nas?


Ale dobre vratim sa k tomu co si napisal. 
Ak sa teda strom pozna po ovoci, tak prave preto by som sa nikdy neodvazila vyslovit to co si napisal. Pocula som kratky vytah kazne papeza. Ani neslo o ten text, ale skor som chcela vediet, co je to za cloveka. A z jeho hlasu som vycitila velmi citliveho cloveka, ktoremu nie je nic lahostajne, ktori si robi starosti. 

Ale to je vlastne jedno. Chcela som tym len povedat, ze ktovie-ktovie, ci v nom nie je viac citu pre ludske utrpenie, ako mozno v tebe... A viac lasky... Mozno ano, mozno nie, ale co ak ano? "Nesudte nic predcasne.Len Pan je moj sudca a on vyjavi co je skryte v srdciach, vyjavi umysly srdc  a podla nich bude sudit." (teraz som parafrazovala, lebo nemam po ruke svoju bibliu, ale cislo versu najdes v druhom mojom blogu)
Mas pravo o niekom vyslovit taky vyrok, aky si vyslovil???
Fuuuu, to je odvaha, len ci mudra...

Vies, niekde v biblii stoji, ze pridu mnohi a budu robit to ci ono a este si  budu aj mysliet, ze tym robia  Bohu sluzbu, ale Boh si to vobec nezelal.  (Nepisem citaty, nemam so sebou svoju bibliu. Ale ty vies, ze to tam stoji.)


Ma vobec clovek pravo, oznacit kohokolvek za antikrista??? Robil to niekedy Jezis???
Jezis nikdy pokial viem, nepovedal nijakemu cloveku,  ty si antikrist. 
Dokonca ani len Judasovi to nepovedal. Povedal len: Nevyvolil som si vas 12 a jeden z vas je diabol. Ale nepovedal: Judas ty si diabol.  Povedal vsak neskor: "Bozkom zradzas Syna cloveka?"

A Samaritanke snad niekedy povedal, ze  Samaritani su  neviestka alebo antikrist, ked ich viera nie je cista zidovska?
NIE!! Povedal len: "Vy sa klaniate tomu, co nepoznate. My sa klaniame tomu, ktoreho pozname. Pod za mnou, ja ti dam zivej vody."

A vsetkych tych ludi, co boli posadnuti zlym duchom, co s nimi? Nazval ich snad antikristom co len raz??? Nie!!! Vyhnal z nich zlych duchov a  miloval ich rovnako ako predtym.


Ma vobec clovek pravo sudit niekoho????
Jezis vravi: "Nesudte, aby ste neboli sudeni!!!"

A tiez: "Lebo z tvojich slov budes sudeni a z tvojich slov budes ospravedlneni."

A tiez: "...lebo akou mierou meriate vy, takou sa nameria aj vam."

Mas pravo pravo oznacit toho starceka antikristom? Este aj keby mal za sebou X-hriechov, nie je to tvoja uloha sudit. Jedine Bozia. Mozes povedat, ze si pred Bohom lepsi ako on???
Jezis by Ti povedal: "Nech prvy hodi kamenom, kto je bez viny!!!"

Myslis si, ze vies vsetko lepsie ako on? Skumaj sam seba. "Kto si mysli, ze nieco vie, este to nevie tak, ako by mal vediet. Ale kto Boha miluje, toho Boh pozna."
A ja verim tomu, ze ten stary pan, papez, Boha velmi miluje a tiez teba. 

Maj sa pekne. Neboj, mame ta radi.  icon
Modlim sa za Teba. 


Chcem reagovať...
Pridané: 16:44 26.07 2010 Pondelok
******
icon - Na tento príspevok zareagovali: 2970
img
icon OFFLINE
icon Príspevkov: 802
Autor: zahor21
2970
Príspevok sa načítava...

Ahoj sunny. Už viackrát som písal, že niektorým ľuďom je zbytočné opisovať resp. im uvádzať články z Písma. ktoré vlastne môžeš napísať hneď tu bez toho, aby si mala so sebou vytlačenú Bibliu. Tu to všetko máme. Pokiaľ však Tí ľudia neprijmú Pána Ježiša za svojho osobného Spasiteľa do svojho srdca, tak  ani keby si im napísala celé Písmo nepochopia to.  4MOJ 6,24-27


Chcem reagovať...
Pridané: 11:47 27.07 2010 Utorok
******
img
icon OFFLINE
icon Príspevkov: 2022
Autor: jonatan
3656
Príspevok sa načítava...

ahoj , sunny  Ako to Ty myslíš ? s nim budeme aj královať v nebi. Každý pôjde do neba,keď zomrie? A tu na zemi nikto nebude žiť?


Chcem reagovať...
Pridané: 18:06 25.08 2010 Streda
******
icon - Na tento príspevok zareagovali: 3658
img
icon OFFLINE
icon Príspevkov: 437
Autor: sunny
3658
Príspevok sa načítava...

Myslim si, ze pred koncom sveta je to tak, ze ked clovek zomrie, jeho dusa putuje v tom lepsom pripade do neba. A clovek zije v duchovnom tele ako anjel. Tak si myslim. Anjeli potom maju konkretne sluzby pre Pana Boha a ludi. Takze ano, aj na Zemi budeme, ked budeme napriklad strazit ludi.

Po konci sveta sa tento svet pominie a bude nove nebo a nova zem. A potom uz neviem, ako to bude presne, ale nieco si rada necham aj ako prijemne prekvapenie. icon Urcite to bude krasne. 

Pred koncom sveta teda logicky bude zit ludstvo nadalej tu (to ktore nezomrelo). A po konci sveta potom ako Pan Boh rozhodne.
Potrebujem to vediet? Aky to ma dopad na moje dnesne konanie? Ja doverujem Bohu plne a viem, ze to vymyslel najlepsie ako mohol pre nas. Takze sa mozeme tesit na nieco krasne. Nechajme sa prekvapit, ako to presne bude... icon  


Chcem reagovať...
Pridané: 18:49 25.08 2010 Streda
******
icon - Na tento príspevok zareagovali: 3660
img
icon OFFLINE
icon Príspevkov: 802
Autor: jonatan
3660
Príspevok sa načítava...

ahoj, sunny    Zlé myslíš ,keď sa človek narodí stava sa živou dušou.Ked zomrie stava sa mŕtvou dušou. Jeho duša neputuje nikam 1MOJ 2,7     4MOJ 31,28     3MOJ 17,14 . Mŕtvy si neuvedomujú nič   KAZ 9,5    RIM 6,11    Z 115,17 . a tomu tiež nerozumiem. ,.,,,ale akých ludi ,keď všetci ideme do neba. Koniec sveta to nie je zničenie tohto sveta .Ako by Boh mohol zničiť svoje dielo. A potom vytvoriť nove nebesá a novu zem. Je to myslene ,že zničí systém tých veci,ktoré sa neriadia podla Svätého Písma. Takmer všetky náboženstva sú spolu zviazané nejakým druhom viery v domnele nesmrteľnú ľudskú, dušu, ktorá prežíva smrť a odchádza do záhrobia, alebo sa stohuje do iného tvora. Mnohé náboženstva máju spoločného menovateľa viery v strašnom mieste múk a trápenia, nazývanom peklo.Iné náboženstvá spája prastará pohanská viera v triedy trojice a matky- bohyne. Preto je  primerané, aby boli všetky zahrnuté pod jeden zložený  symbol smilnice  ZJ 17,5 . Veľký Babylon   v Svätom Písme znamená niečo náboženské z Biblických dôkazov vypláva ,že ja to cela Satanova ríša falošného náboženstva. Satan podporuje toto náboženstvo v mysliach ludi,aby odvrátil pozornosť od pravého Boha. ZJ 21,8   ZJ 22,15 ZJ 22,15 Toto zničenie Satanovej svetovej ríše falošného náboženstva vyplynie z Božieho odsúdenia týchto náboženstiev. Bude na nich nájdená vina duchovného smilstva,lebo sa spriahli so svojimi postačujúcimi politickými milencami a podporovali   vládnucu elitu každého národa vo vojnách. Preto Boh vkladá do srdca politických prvkov, aby vykonali jeho vôľu na Velkom Babylone a spustošili ho  ZJ 17,16-18   Ten deň príde  ihneď. Ked povedia : Mier a bezpečie vtedy príde na nich náhle zničenie ,ako na ťarchavú ženu bolesti a určite neuniknú   1TES 5,1-3   A potom bude nasledovať  to čo Boh dávno prorokoval v Hebrejských Písmach,že spôsobí ,aby sa poslušný lúdia tešili z dokonalého života na rajskej zemi. Preto kráľ David mohol napísať: Ved zločinci budu odrezaný,ale tí ktorí dúfajú v Boha Jehovu, budú vlastniť zem. A ešte chvíľu a zlého nebude...Spravodliví budu vlastniť zem a budu na nej žiť navždy.    Z 37,9-11   Z 37,29   JN 5,21-30   K tejto zmena ma prísť čoskoro. Nebude to znamenať ako Ty si myslíš, že stvori novu oblohu a novu zem.Ale mysli to ,že bude obnovená spoločnosť naplaveného ludstva. Kde už viac nebude násilie, krviprelievanie ,hlad. Ved dni môjho ľudu budu, ako dni stromu. Ale to všetko je v tom ,aby sme poznali to práve náboženstvo, čiže skúmali Písmo a tým sa učili o Božom predsavzatí .Pravé náboženstvo neučí náboženskej lži o nesmrteľnej duši a o večných mukách v pekle. Učí ,že Boh je láska.  IZ 45,12-18


Chcem reagovať...
Pridané: 14:25 26.08 2010 Štvrtok
******
icon - Na tento príspevok zareagovali: 3662, 3664
icon - Príspevok bol upravený autorom. Pôvodný text, oprava 1
img
icon OFFLINE
icon Príspevkov: 437
Autor: sunny
3662
Príspevok sa načítava...

Ahoj jonatan,

tesi ma, ze sa tak zaujimas o Sväte Pismo a ze si velmi scitani. Mnohe veci, co pises su spravne, ale napriek tomu su v tom texte aj niektore omyly. Kedze sa to netyka uz temy, tak zalozim novy blog, kde to lepsie popisem. 

Dusa cloveka je nesmrtelna.  Vysvetlim to v novej teme o dusi. Ale dakujem Ti za mnohe fakt dobre verse a postrehy. icon icon


Chcem reagovať...
Pridané: 15:31 26.08 2010 Štvrtok
******
icon - Na tento príspevok zareagovali: 3686
img
icon OFFLINE
icon Príspevkov: 802
Autor: sunny
3664
Príspevok sa načítava...

O vecnych mukach v pekle sa pise v biblii. To je biblicka pravda. Pozri si napr. MAT 25,46-46 a mnohe ine.

Odpurucam ti tiez prestudovat si temu: "Ako si predstavujete peklo?" Najdes tam vela versov, ktore sa vztahuju na peklo. 

Velmi poucne. icon   Urcite si to precitaj.


Chcem reagovať...
Pridané: 16:38 26.08 2010 Štvrtok
******
icon - Na tento príspevok zareagovali: 3695
img
icon OFFLINE
icon Príspevkov: 802
Autor: jonatan
3686
Príspevok sa načítava...

  ahoj, sunny  Ja  som študoval 2.r teológiu. Ako to môžeš povedať,, keď  duša je len krv.     3MOJ 17,14    Niet krvi niet života, čiže duša je mŕtva , každá mŕtva duša ide do pekla. A  čo potom zo zvieratami? . Ktorí  tak isto máju dušu ,aj tak isto zomierajú ako človek.    JOZ 11,11   Aj ich duša ide do neba? 
Potom tu je lepšie uvedené čo je duša.  5MOJ 12,23 .Na koniec ,duša človeka alebo zvieratá ,keď žijú sú to žive duše,keď zomrú sú mŕtve duše. Aj bicykel ma dušu, keď duša plná vzduchu ,tak sa vozíme na bicykli ,keď dostaneme defekt...je to nešťastie musíme tlačiť bicykel,duša odišla.                  


Chcem reagovať...
Pridané: 11:10 28.08 2010 Sobota
******
img
icon OFFLINE
icon Príspevkov: 437
l 1 2 r
© 2010 bibliaaty.sk
Načítavanie...