Téma:

Existuje očistec? - Čo vraví biblia?

Zobraziť: Zoradiť:
l 1 2 3 4 5 6 7 8 r
Autor: zahor21
4723
Príspevok sa načítava...

Ahoj tomasp. Teda jasne, i keď sa to dá aj donyslieť. Ako môžeš vedieť kto bude a kto nebude spasený? To je vec jedine Božia a nie naša.
Pán Boh Otec nebeský jasne hovorí, že „prach si a v prach sa obrátiš „, teda keď človek zomrie duch sa vracia k Bohu, ktorého je a telo ide do zeme, z ktorej vyšlo. Ešte jasnejšie sa to vysvetliť nedá. 4MOJ 6,24-27


Chcem reagovať...
Pridané: 13:12 24.01 2011 Pondelok
******
img
icon Neregistrovaný
Autor: tomasp
4724
Príspevok sa načítava...

Dakujem za otazku. Suhlasim s Tebou, ze sv. Pavol sa nemyli a ze v Biblii nie je chyba, inak by pre mna nemalo zmysel sa hlasit ani k tomu, ze som krestanom. A tym padom aj verim slovam z Jan 5:24.

To, co vnimame odlisne je vecou interpretacie Pisma. Inymi slovami, priamo vyjadrene, ako si ja alebo Ty mozeme byt taky isty, ze moj alebo Tvoj konkretny vyklad Pisma je presny?!

V jednej knihe som nasiel zaujimavy priklad. Povedzme, ze ktosi pred sto rokmi povedal:
" Nikdy som nepovedal, ze ty si ukradol tie peniaze ".
Ako chapat tuto zdanlivo jednoduchu vetu? Moznosti je viac:
a)  Nikdy som nepovedal, ze ty si ukradol tie peniaze = povedal to niekto iny.
b)  Nikdy som nepovedal , ze ty si ukradol tie peniaze = mozno si to len myslel, ale to nepovedal.

c)  Nikdy som nepovedal, ze ty si ukradol tie peniaze = hovoril, ze ukradol ich sused.
d)  Nikdy som nepovedal, ze ty si ukradol tie peniaze = mal som na mysli, ze si ich stratil.
e)  Nikdy som nepovedal, ze ty si ukradol tie peniaze = mozno to bolo nieco ine.
...
Tento priklad moze posluzit ako zamyslenie nad tym, ake dolezite je spravne interpretovat vyznam vety a to na omnoho pozornejsej urovni pri Biblii, kde ide o spasu cloveka a ktora bola zapisana jazykom starym viac nez sto rokov. Aj ked v podstate tu sa to ulahcuje tym, ze ak sa nevytrhavaju verse z kontextu Biblie, nemali by si vzajomne protirecit. Suhlasis v tomto?

Zaroven si v suvislosti s tymto uvedomujem aj dalsi - mozno skor psychologicky moment. Ak jeden z nas prizna, ze nema pravdu v tom, co pise, ze jeho interpretacia nie je spravna, ze jeho ucenie ma chybu, znamena to, ze "pada" cely jeho zivotny system, o ktorom bol presvedceny, ze je pravdivy (samozrejme, ak pojde o zakladne otazky) a v tom momente zostava len "hola existencia" cloveka s obrovskymi pochybnostami a prakticky bez zmyslu zivota, teda pokial je viera silno spojena s nasim zivotom. Raz som si takouto bolestnou stratou presiel, pisem preto na zaklade svojej skusenosti. A preco to pisem? Chcem tymto celym zdoraznit skutocnost, ze si chranime nielen to, co povazujeme za pravdu, ale nepriamo a mozno aj hlavne sami seba, svoj svet, svoje city, presvedcenie. A som ochotny opat si prezit podobnu bolest v zivote, pokial ma niekto presvedci, ze jeho interpretacia Pisma je spravna - v celistvosti.

No a teraz preco taky dlhy uvod. To k comu sme dospeli v ramci nasej diskusie je otazka ucenia "sola fide". Narazame tu na nezhodu medzi ucenim protestantskym a katolickym (ci pravoslavnym). Obe intrepretuju to iste Pismo rozdielne. A preto by si to zrejme zasluzilo samostatnu temu (ak tu na forume uz nebola vytvorena). Teraz je vsak hlavnou temou ocistec a nechcem to tu rozpisovat a menit takto temu. Myslim si vsak, ze z tohto pohladu ci "staci iba viera" je odvodena aj myslienka existencie ocistca. Ponukam tieto myslienky ako nadhlad nad temu, o ktorej diskutujeme v tomto vlakne.


Chcem reagovať...
Pridané: 13:45 24.01 2011 Pondelok
******
icon - Na tento príspevok zareagovali: 4730
img
icon Neregistrovaný
Autor: sunny
4725
Príspevok sa načítava...

1 Ba počuť aj o smilstve medzi vami, a o takom smilstve, o akom ani medzi pohanmi nepočuť, aby mal niekto manželku svojho otca. 2 A vy sa ešte vystatujete namiesto toho, aby ste radšej žialili a vylúčili spomedzi seba toho, čo sa dopustil takého činu! 3 Ja som už, hoci telom vzdialený, no duchom prítomný, rozhodol ako prítomný, že toho , čo to urobil 4 treba v mene nášho Pána Ježiša, keď sa zhromaždíme, vy a môj duch, s mocou nášho Pána Ježiša, 5 vydať satanovi na záhubu tela, aby sa duch zachránil v Pánov deň. 1KOR 5,1-5

--------------------------------------------------------------------------------
 
Jozko si uz treti krat nespravil domacu ulohu. Dvakrat pan ucitel zazmuril oci. Ale treti raz sa rozhodol, ze musi zakrocit, pretoze sa mu zdalo, ze Jozko jeho milosrdenstvo len zneuziva a vlastne je iba lenivy. 
 
Na ucitelskej porade sa spytal kolegov, co by poradili v takejto situacii.  

Pani ucitelka literatury napokon navrhla: Treba mu dat za kazdu nesplnenu domacu ulohu patku , aby si uvedomil, ze to tak nejde a aby konecne zmenil svoj pristup a ucil sa. 


-------------------------------------------------------------------------------- ------------------------------
Na dalsej hodine Jozko znova nemal domacu ulohu a pan ucitel mu tentokrat napisal velku patku.
 
Hadanka pre Teba: 

a)   Zmenil Jozko svoj pristup k uceniu a zacal si odteraz pisat domace ulohu lebo nechcel prepadnut?

alebo

b)   Nahneval sa a na truc sa este aj prestal zapajat na hodine do spolocnych cinnosti. 
 


Chcem reagovať...
Pridané: 14:16 24.01 2011 Pondelok
******
icon - Na tento príspevok zareagovali: 4728, 4738
icon - Príspevok bol upravený autorom. Pôvodný text, oprava 1
img
icon Neregistrovaný
Autor: Dedika
4727

Ahoj sunny. Neviem ci si to tu uz napisala ak ano tak sa nemusis vyjadrovat. Chcems a ta iba opytat ako je to s tym versom 
KAZ 9,5-6 Preco bol podla teba zruseny a uz neplati ? Nejako tomu nechapem. icon


Chcem reagovať...
Pridané: 17:44 24.01 2011 Pondelok
******
img
icon Neregistrovaný
Autor: Janko
4728
Príspevok sa načítava...

Pochopil som to dokonalo a rozumiem Ti.
Už len keď si zoberieš Roháčka a nie Katolícky preklad, tak sa Ti svoje tvrdenie nepodarí vyskladať..
A to nehovorím o pôvodných listoch.. v Gréčtine je totižto gramatika natoľko presná že Ti garantujem že tvoj "podarený" výklad by bol absolútne nepoužiteľný.. uvediem príklad

Katolícky píše:
aby sa duch zachránil  (ako keby spása bola odmena/dôsledok ľudskej aktivity človeka)

Roháčkov preklad píše: 
aby bol duch spasený (čiže aktivita úplne nezávislá od tej ľudskej presne podľa veršu RIM 9,16 )


Chcem reagovať...
Pridané: 00:48 25.01 2011 Utorok
******
icon - Na tento príspevok zareagovali: 4734
icon - Príspevok bol upravený autorom. Pôvodný text, oprava 1
img
icon Neregistrovaný
Autor: Janko
4730
Príspevok sa načítava...

 Veľmi sa mi páčil tento tvoj príspevok.. Oceňujem aj schopnosť presného popísania problému a aj správne idetifikovanej pravdy "sola fide" Nepochopil som však tvoje posledné 2 vety, a ani to aké je tvoje vierovyznanie.. Môžeš mi to prosím objasniť?
Ja tvrdím len to čo tvrdil sv.Augustín, ktorý sa odvolával už na apoštola Pavla, ktorý napísal "čo máš čo by si nebol dostal?
Už len z tejto vety je jasné že spasenie je dar, lebo bez Boha nemáš nič, ani spasenie.. V takom prípade je absolútnym klamstom tvrdenie že človek ku svojej spáse potrebuje skutky.. v takom prípade zostáva jediné SOLA FIDE. Spasenie iba zo samotnej milosti Božej - opak všetkých náboženstiev – to je základný kameň svetovej reformácie a základný stavebný kameň kresťanstva ako takého. Bez Božej milosti nie je nič také ako spasenie. Bez Božej milosti zostáva iba ľudská snaha získať si Boha nejakým vlastným spôsobom, dobrými skutkami, „svätým“ životom, obeťami, omšami … Ľudská pýcha sa vždy povyšuje predovšetkým proti Božej milosti, pretože hriešna prirodzenosť človeka sa nechce zmieriť s vlastnou neschopnosťou zachrániť sama seba. A preto ľudia vymysleli náboženstvá a diktujú Bohu vlastné spôsoby záchrany. Avšak Boh skrze bibliu oznamuje že všetky tieto snahy nekompromisne potrestá!
odporúčam vypočuť prednášku na ktorej som sa v sobotu zúčastnil, jednoducho zhrnutý vývoj histórie ospravedlnenia hriešnika
Sola Gratia - Jedině milostí - Jaroslav Kernal
http://zod.reformace.cz/audio/download/1139/4_sola_gratia.mp3

prípadne si vypočuj čo je vlastne evanjelium
Sola Fide - Jedině vírou - Jan Suchý
http://zod.reformace.cz/audio/sola-fide-jedine-virou-jan-suchy


Chcem reagovať...
Pridané: 01:05 25.01 2011 Utorok
******
icon - Na tento príspevok zareagovali: 4735, 4743
icon - Príspevok bol upravený autorom. Pôvodný text, oprava 1, oprava 2, oprava 3
img
icon Neregistrovaný
Autor: tomasp
4734
Príspevok sa načítava...

Ja som pozeral aj dalsie preklady:

Latinska vulgata (preklad z 4./5. storocie, boli rozne modifikacie, ja mam zrejme klementinsku vulgatu z roku 1592, vychadzajucu z povodneho prekladu):
spiritus salvus sit - duch mohol byť zachránený (Google Translate)

Lutherov preklad (1522) :
auf dass det Geist selig werde - duch mohol byť zachránený (Google Translate, konzultacia so znamou, vraj pasivny tvar)

King James Biblia (1611):
the spirit may be saved -  duch mohol byť zachránený

Mam trochu podozrenie na preklad Google Translatora v latincine, ale snad sa tu najde jazykovy nadsenec, ktory to priblizi aspon v nemcine. A vie tu niekto citat grecky original?  icon


Chcem reagovať...
Pridané: 12:17 25.01 2011 Utorok
******
img
icon Neregistrovaný
Autor: tomasp
4735
Príspevok sa načítava...

Posledne dve vety posobia zmatujuco a su zhustene, tak ich rozpisem, ako som ich myslel, s tym, ze svoje vierovyznanie nechcem v tomto momente verejne deklarovat.

Zakladnou myslienkou, z ktorej som vychadzal je to, ze ucenie sola fide si odporuje s myslienkou existencie ocistca. Ak je sola fide pravdiva, tak myslienka existencie ocistca by jej odporovala, ak vsak toto ucenie nie je pravdive, potom existencia ocistca moze byt chapana, tak ako to chapu katolici...

Podla evanjelickeho chapania Boh ospravedlnuje hriesnika jedine vo viere (sola fide). Napriek hriechu takyto krestan uz nie je odluceny od Boha, lebo hriech sa mu odpusta, takze ho uz nezatracuje a neprinasa mu vecnu smrt. V dovere v Bozi prislub si je krestan isty svojou spasou a dobre skutky su len dosledkom viery. Myslienka ocistca tu nema miesto, kedze znevazuje Boziu milost, ked posiela zosnulych veriach krestanov do ocistca, cim sa povazuje Kristova obet za nedostatocnu, kedze ospravedlnenie podmienuje ludskymi zasluhami. Existuje teda len dve moznosti: blazenost z viery alebo zatratenie cez nevieru, ziaden ocistec.

No a kedze diskutovat na temu sola fide je samostatna hutna tema, tak som sa jej zriekol v teme "Ocistec".

Co vsak mozem opat otvorit je  1KOR 3,11-15 , ktora akosi dobre nesedi s myslienkou sola fide. Ak vsak chapeme skutky ako "ovocie viery", tak preco je tu dielo cloveka sudene?

Podotykam, ze klasicka katolicka interpretacia chape vers 14 ako nebo, 15 ako ocistec (spaseny-zachraneny cez ohen) a vers 17 ako peklo. Pritom rozhoduje vaznost hriechu. Clovek v 17 versi ma tazky (smrtelny) hriech 1JAN 5,16-16 . Clovek z versu 15 ma hriec, ktory katolici nazyvaju lahky  1JAN 5,17-17 a moze byt ocisteny cez ohen.

Pokus o vysvetlenie inym pohladom (tak, aby neprotirecil sola fide) by mohol zniet: ze ide o sud, ktory sa deje POTOM ako je krestan uz zachraneny-spaseny a kde sa neposudzuju jeho hriechy, ale "dielo". Naraza to vsak na problem v tom, ze Pismo nehovori o sude po tom, co je clovek spaseny, ale o sude, pri ktorom sa rozhoduje ci niekto bude alebo nebude spaseny, porov.  MAT 16,26-27 JN 5,28-29 RIM 2,6-8 , ...


Chcem reagovať...
Pridané: 17:29 25.01 2011 Utorok
******
icon - Na tento príspevok zareagovali: 4736, 4739, 4740
img
icon Neregistrovaný
Autor: Janko
4736
Príspevok sa načítava...

Nenaráža to na problém. To čo cituješ ide úplne v súlade so sola fide.
Veď spasenie/záchrana nie je dôsledok našich skutkov. Ale rozhodnutie Boha Otca. 2TIM 1,9 (ktorý nás spasil podľa vlastného rozhodnutia.. veď ak by mal hľadieť na skutky tak spasený by nemohol byť nikto!!! nemyslíš?!)
MAT 25,31-34
Ježiš rozdelí ovce na "jeho" teda tých čo uverili a boli očistený zadarmo Jeho milosťou a tých čo uverili iba v existenciu Boha, ale neuverili očisteniu bez ich skutkov a vlastnými skutkami sa snažili prispieť ku svojej spáse ako príčine/dôvode ospravedlnenia čím však vypadli z milosti a zostali pod Božím hnevom..
RIM 9,11-16
Ono ani nie je možné si spasenie zaslúžiť.. a teda aj očistec je tupý nezmysel.
veď apoštol Pavol píše  1KOR 4,7 dostal vo význame slova "nezaslúžil si si! teda bez zásluh/bez tvojho pričinenia.."
ak človek podľa slov apoštola Pavla všetko (čiže to dobré) dostáva nezaslúžene, tak prečo by mala byť spása výnimkou?
Prečo by musela by byť "zasluhovaná" prípadne dopĺňaná o utrpenie v "očistci"?
Veď ak by som si spasenie mohol "zarobiť" tak Kristus nemusel na kríž a tiež spása by bola odmenou a nie darom z milosti.. 


Chcem reagovať...
Pridané: 18:14 25.01 2011 Utorok
******
icon - Na tento príspevok zareagovali: 4741
icon - Príspevok bol upravený autorom. Pôvodný text, oprava 1
img
icon Neregistrovaný
Autor: Sayrayt
4738
Príspevok sa načítava...

Sunny co si tou story o Jozkovi chcela povedat? icon


Chcem reagovať...
Pridané: 20:00 25.01 2011 Utorok
******
img
icon Neregistrovaný
Autor: sunny
4739
Príspevok sa načítava...Myslim si, ze myslienka ocistca neodporuje dokonca ani len myslienke solo fide: 

Dovod?

"A som si isty, ze ten, co zacal vo vas dobre dielo, aj ho dokonci az do dna Krista Jezisa." [img]images/smiles/48.gif[/img] FIL 1,6-6

Bozie dielo spasy sa totiz v nas dokoncuje az do Kristovho dna!!!  icon

Myslim si, ze ani nejde az tak o to, ze by sa chapal ocistec ako zbytocny... Ak ho Boh zriadil pre nas, tak vedel asi preco je to spravne a dobre... Asi to ma sluzit pokoju a mieru v nebi... ako som uz pisala, aby sme si v nebi neublizovali ale sa dokonalo milovali podla Jezisovych slov: "BUDTE DOKONALI, AKO SOM JA DOKONALY!". 

A toto dielo v nas Boh dokonava, az do Kristovho dna, a teda nie nevyhnutne do dnes, alebo do vcer, alebo kedy predpokladame, ze sme zazili obratenie... Nase obratenie je celozivotny proces...(K tym nemeckym prekladom by som sa rada dostala aj ja. Dnes, zajtra a pozajtra mam strasne nabity  den, ale potom mam trosku pohodicko, takze sa zacnem venovat aj biblii ... Pozriem si aj katolicke aj evanjelicke nemecke aj inojazycne verzie. 

Ale na grectinu sa moze kludne este niekto prihlasit... Tu neviem...)Chcem reagovať...
Pridané: 22:42 25.01 2011 Utorok
******
img
icon Neregistrovaný
Autor: sunny
4740
Príspevok sa načítava...Myslim si, ze myslienka ocistca neodporuje dokonca ani len myslienke solo fide: 

Dovod?

"A som si isty, ze ten, co zacal vo vas dobre dielo, aj ho dokonci az do dna Krista Jezisa." [img]images/smiles/48.gif[/img] FIL 1,6-6

Bozie dielo spasy sa totiz v nas dokoncuje az do Kristovho dna!!!  icon

Myslim si, ze ani nejde az tak o to, ze by sa chapal ocistec ako zbytocny... Ak ho Boh zriadil pre nas, tak vedel asi preco je to spravne a dobre... Asi to ma sluzit pokoju a mieru v nebi... ako som uz pisala, aby sme si v nebi neublizovali ale sa dokonalo milovali podla Jezisovych slov: "BUDTE DOKONALI, AKO SOM JA DOKONALY!". 

A toto dielo v nas Boh dokonava, az do Kristovho dna, a teda nie nevyhnutne do dnes, alebo do vcer, alebo kedy predpokladame, ze sme zazili obratenie... Nase obratenie je celozivotny proces...(K tym nemeckym prekladom by som sa rada dostala aj ja. Dnes, zajtra a pozajtra mam strasne nabity  den, ale potom mam trosku pohodicko, takze sa zacnem venovat aj biblii ... Pozriem si aj katolicke aj evanjelicke nemecke aj inojazycne verzie. 

Ale na grectinu sa moze kludne este niekto prihlasit... Tu neviem...)Chcem reagovať...
Pridané: 22:42 25.01 2011 Utorok
******
img
icon Neregistrovaný
Autor: sunny
4741
Príspevok sa načítava...


Janko, 

ty si jednu vec dost neuvedomujes... Alebo sa ja mylim?

Podla mna katolici a ani ine nabozenstva nekonaju svoje skutky milosrdenstva len preto, aby si nieco vysluzili. Konaju ich preto, lebo je to pre nich prirodzene. Ak totiz prijmes do srdca Bozie zakony, tak sa ti osklivy ich prekrocit... Citis vinu, ak odmietnes niekomu pomoct... Citis sa, akoby si zlyhal, akoby si ublizil svojmu najlepsiemu priatelovi... ano Jezisovi.

Nemyslim si, ze je na tom nieco zle, ak na konci zivota clovek povie: "Boze, bud ku mne milosrdny prosim, a spomen si, ze aj ja som bol(a)." Verim, ze aj v Starom zakone a aj v novom zakone najdes mnozstvo versov na to, ze Boh slubuje, ze si na tvoje milosrdenstvo spomenie. A ze nas odmeni. 

A povedz, ak nas Jezis nazyva priatelmi, a to nie hocijakymi, ale najlepsimi, tak veris, ze by zatratil tych, ktory sa neunavne usilovali splnit jeho poslednu volu?

Toto bola jeho posledna vola, ktoru nam zdelil po svojom zmrtvychvstani a zjaveni sa apostolom:

Chodte teda,
 
ucte vsetky narody
 a
krstite ich v mene Otca i Syna i Ducha Sväteho
 a
naucte ich ZACHOVAVAT VSETKO, CO SOM VAM PRIKAZAL.

A hla, ja som s vami po vsetky dni az do skoncenia sveta
. "  (Mat 28)
Jezis


Ja som si ista, ze Jezis nas velmi miluje a my jeho. A to ze sme v jeho laske spoznavame z toho, ze zachovavame jeho prikazania. (stoji to niekde v Jan. ev. asi kap. 15 ak inde kludne ma oprav)


Chcem reagovať...
Pridané: 22:52 25.01 2011 Utorok
******
icon - Na tento príspevok zareagovali: 4746
icon - Príspevok bol upravený autorom. Pôvodný text, oprava 1
img
icon Neregistrovaný
Autor: babina
4743
Príspevok sa načítava...

ahoj Janko,
rada by som trošku reagovala na tvoj príspevok icon ,,malým,, dodatkom icon
Uvažujem, prečo sa tak niektorí ludia bránia prijať Božiu milosť ako dar icon

Táto posledná doba sa vyznačuje hlavne tým, že sú ludia k sebe dosť netolerantní...
Ked sa zamyslíme hlabšie, môže to tkvieť už v detstve, v rodine, kde si diaťa muselo
,,zaslužiť,, kúsok pozornosti, musí súťažiť o pochvalu od rodičov so súrodencami...
a su až také kruté výnimky, že deti sú odmietané rodičmi už od pred narodenia  icon
pohodené v lepšom prípade do detských domovov, náhradných rodín, ale aj dosť
brutálne hádzané do kontajnerov...je to strašné... icon
ja sama som vyrastala v rodine, kde len velmi dobré výsledky v škole boli prijímané
s pochvalou a tak súťaživosť s bratom o priazeň matky bola niečo úplne normálne... icon
Takýto človek,myslím tým aj seba, si potom myslí niekde v podvedomí, že aj Boh Otec
koná podobne, že prijíma tých, ktorí sú tí ,,správni kresťania,, a súťaží so súrodencami
v Kristu v rôznych aktivitách, ktoré si sám pripravil, o Jeho priazeň, aj ked hlavou číta
o jeho milosti, a dare z lásky... icon
 Mne samej to dosť dlho trvalo, kým táto informácia padla z hlavy do srdca icon

Potom je tu aj další fakt, že mnohí si z detstva odnášaju výchovou to, že všetko si musia
zaslúžiť, ked im je aj kúsok chleba podávaný slovami-ak neurobíš toto a toto, nedostaneš
to a to... je to smutné, ked si deti musia v rodine ,,zarobiť,, na raňajky...
to potom prejde do dospelosti v podobe toho, že zas musia len pracovať do úmoru,
aby si zaslužili kusok chleba, a stále s pocitom, že si tú  malú výplatu ani nezaslúžia
bez riadnej driny icon  

Ale Boh Otec nie je taký !!! On dáva z lásky - nám je to často nepochopitelné, icon
pretože nie sme zvyknutí na dary, resp.tie ,,dary od ludí si musíme skôr či neskôr
tvrdo odpracovať...tak potom prijímame Božiu milosť síce ako dar, ale ktrorý musíme
,,revanžovať,, v podobe skutkov a falošnej pokory icon

Dalo by sa filozofovať dlho, ale prosím všetkých, aby sa zamysleli, pozreli do svojho
vnútra srdca, či tam nie je pozostatok nejakého ublíženia, a aby si zastali pred Otca
Nebeského , ktorý dáva rád a ochotne a bez očakávania, že si Jeho milsoť dodatočne
niečim zaslúžime. icon
Otvorme spolu svoje srdce a pusťme tam Boha, takého aký je- icon icon
-plný milosti, milosrdenstva a lásky a dáva zadarmo svoju Lásku každému. icon

Kto prijme Jeho velikú Lásku, už nemusí mať obavu, či dokáže dodržať Jeho prikázania,
pretože Jeho Láska v nás víťazí a my ochotne počúvame Jeho doporučenia -sú v našich
srdciach zapísané icon a máme radosť v službe iným - naplňuje nás to radosťou icon

Potom vieme byť vdační-vdační-to je to, čoho sa mnohí chránia, nechcú byť vdační,
cítaia sa ,,zaviazaní,, a vdačnosť je pre nich ponižujúca a chcú si všetko zaslúžiť
bez vdaky aj  Bohu...to je tvrdosť v srdci, veliká bariéra, pre ktorú sa nemôžu dostať bližsie
k láskavemu Otcovi icon  

Zároveň je Boh aj prísny sudca, ktorý odsudi -ale len tých, ktorí neprijali Jeho velký
dar Lásky bez podmienok a vdačne - svojho Syna Ježiša Krista. icon  
  RIM 8,14  
Dajme sa viesť Božím Duchom, ktorý nás uvedie do pokoja a postoja skutočných
Božích detí, Bohom milovaných icon icon a neostávajme v pozícíí toho brata,
ktorý si chcel všetko zaslužiť icon icon icon ale prijmime vdačne nezasluženú milosť icon icon
LUK 15,11-32  
s láskou - babina icon  


Chcem reagovať...
Pridané: 10:17 26.01 2011 Streda
******
icon - Na tento príspevok zareagovali: 4750
img
icon Neregistrovaný
Autor: babina
4744

Nádherná, mocná, oslobodzujuca kázen:

  http://www.youtube.com/watch?v=tL1eBUH_0uo&feature=player_embedded#!

Pán Ježiš nech vám dá silu a ochotu prijať veci tak , ako su.
icon  


Chcem reagovať...
Pridané: 11:48 26.01 2011 Streda
******
img
icon Neregistrovaný
Autor: babina
4745

Ešte jedna mocná kázeň človeka, ktorého si velmi vážim a obdivujem
a doporučujem vypočuť si to, čo hovorí,
vedel zanechať svetskú slávu a ísť v tieni Ježisovom icon

     http://www.youtube.com/watch?v=tUhgRzhiW9w&NR=1

Boh vám žehnaj, otvorenými očami a ušami srdca icon  


Chcem reagovať...
Pridané: 12:12 26.01 2011 Streda
******
img
icon Neregistrovaný
Autor: Janko
4746
Príspevok sa načítava...

Sunny píše: "Nemyslim si, ze je na tom nieco zle, ak na konci zivota clovek povie: "Boze, bud ku mne milosrdny prosim, a spomen si, ze aj ja som bol(a)."

Je to úplne zlé.. KRADNE TO BOHU SLÁVU!

BUĎ PRIJMEŠ SPASENIE ZADARMO, alebo odmietaš a Boh posúdi tvoje všetky skutky.. ak si raz zlyhala, tak si prestúpila celý zákon JAK 2,10

Isaiah 42:8 Ja Hospodin, to je moje meno, a nedám inému svojej slávy ani rytinám svojej chvály.
Isaiah 43:25 Ja, ja som to, čo kvôli sebe (NIE KVOLI TEBE A TVOJIM SKUTKOM!) zotriem tvoje hriechy a nespomeniem si na tvoje neprávosti.
Isaiah 48:11 Kôli sebe a pre seba to učiním, lebo jako by mohlo byť poškvrnené moje meno? A svojej slávy inému nedám.

Čokoľvek čím chceš prispieť k vlastnému spaseniu a čokoľvek čo chceš Bohu predložiť ako dôvod prečo by Ťa nemal odsúdiť je uberanie a kradnutie Božej slávy. Lebo Boh je Ten kto "vytiera prestúpenia/zotiera hriechy" a udeľuje milosť ktorú nikomu nedlží! Nie sú to naše skutky, ktorými by sme si mohli získať spasenie.. spasenie je nezaslúžený dar to znamená že to nie je odmena za naše skutky!

2 Timothy 1:9 ktorý nás spasil a povolal svätým povolaním, nie podľa našich skutkov , ale podľa vlastného preduloženia a podľa vlastnej milosti , ktorá nám je daná v Kristu Ježišovi pred večnými časy,

Titus 3:5 nie zo skutkov spravedlivosti, ktoré by sme asi my boli činili, ale podľa svojho milosrdenstva nás spasil kúpeľom opätného splodenia a obnovením Svätého Ducha..

1 John 5:13 To som napísal vám veriacim v meno Syna Božieho nato, aby ste vedeli, že máte večný život a aby ste verili v meno Syna Božieho.

John 20:31 Ale toto je napísané nato, aby ste verili, že Ježiš je Kristus, Syn Boží, a aby ste veriac mali život v jeho mene .


Chcem reagovať...
Pridané: 23:10 26.01 2011 Streda
******
icon - Na tento príspevok zareagovali: 4749
icon - Príspevok bol upravený autorom. Pôvodný text, oprava 1, oprava 2
img
icon Neregistrovaný
Autor: sunny
4749
Príspevok sa načítava...

Nie, rozhodne to nie je uplne zle.
 
 
1)Prvy dovod je tento:
  JAK 2,10-10
Vsetci sme zhresili. A aj ked nerobim take  hriechy, ktorych sa ini ludia mozno bezne dopustaju, akokolvek nejaky aspon maly hriech sem robim. Ved aj zanedbavanie dobreho moze byt hriech. A kolko sa toho moze zanedbat, casto aj z nepozornosti.
A okrem toho, ti co ich Boh uz dlhsie vychovava, od tych sa aj viac ocakava (podla biblie). 
Z horneho versa vyplyva, ze vsetci sme nejakym sposobom odkazani na Bozie milosrdenstvo. Vratane Matky Terezy. 
Preto je spravne povedat: "Boze bud ku mne milosrdny." Boh ocakava od nas pokanie.
Bez pokania sa neda dostat do neba.

 
2) Druhy dovod je tento:
Isaiah 42:8 Ja Hospodin , to je moje meno, a nedám inému svojej slávy ani rytinám svojej chvály.
Isaiah 43:25 Ja, ja som to , čo kvôli sebe zotriem tvoje hriechy a nespomeniem si na tvoje neprávosti.
Ak je to Hospodin, co zotiera =odpusta nase viny, tak z toho vyplyva, ze si ich NEODPUSTAME MY SAMI, ale ze sme odkazani na jeho milosrdenstvo. Preto nestaci povedat: Verim=odpustil som si a pustite ma do neba, lebo mam na to pravo!
Do neba sa vchadza s baznou (nie so strachom, ale s uctou a respektom, s vdakou a tuzbou) k Hospodinovi.


  Druhy Ak Teda poviem: Prosim, bud ku mne milosrdny, tak tym nevyjadrujem svoju nedoveru, ze Boh by ku mne nechcel byt milosrdny, ale moj respekt k tomu, ze IBA BOH sam ma pravo rozhodnut o mne a nie ja. Je to o odovzdanosti cloveka Bohu.

Mozno budu aj taki, ktori pridu a povedia: "Pustite ma! Ja mam uz dvetisicrokov staru vstupenku a vy ostatni sa practe!"... a pritom zil mozno tak, ze Boha vobec nemiloval a ani Jezisa v zastupeni svojich bliznych...  A vtedy si Jezis na to spomenie a povie : "Nikdy som vas nepoznal! ODIDTE VSETCI, CO PACHATE NEPRAVOST!"
 
 
3) Treti dovod je tento:
Isaiah 48:11 Kôli sebe a pre seba to učiním, lebo jako by mohlo byť poškvrnené moje meno ? A svojej slávy inému nedám.
" a posvat sa meno tvoje" = Jeho meno je aj  "Svaty". Svaty, znamena vlastnik dobra a bezuhonnosti.  Do jeho kralovstva sa vkraca s volou byt svaty. A nase skutky, myslienky, zelania, slova, umysly svedcia o tom, ci sme prijali tuto milost=chciet byt svati.  (nie vyznamenani titulom "svaty" alebo titulom "krestan", ale dobri) Boh je oslaveny tym, ze koname s laskou jeho volu a sme stastni z toho.  


Chcem reagovať...
Pridané: 20:16 28.01 2011 Piatok
******
icon - Na tento príspevok zareagovali: 4752
img
icon Neregistrovaný
Autor: sunny
4750
Príspevok sa načítava...

Babina,

zareagovala by som k tomuto:
"ja sama som vyrastala v rodine, kde len velmi dobré výsledky v škole boli prijímané
s pochvalou a tak súťaživosť s bratom o priazeň matky bola niečo úplne normálne... 
Takýto človek,myslím tým aj seba, si potom myslí niekde v podvedomí, že aj Boh Otec
koná podobne, že prijíma tých, ktorí sú tí ,,správni kresťania,, a súťaží so súrodencami
v Kristu v rôznych aktivitách, ktoré si sám pripravil, o Jeho priazeň, aj ked hlavou číta
o jeho milosti, a dare z lásky...  
 Mne samej to dosť dlho trvalo, kým táto informácia padla z hlavy do srdca  "


Myslim si, ze je normalne a SPRAVNE, ak sa za dobre veci deti odmenia pochvalou. Pre dieta je to znakom, ze kona spravne. Je to urcite USMERNENIE pre jeho dalsi krok. Ak dieta neodmenis pochvalou za dobry skutok, bude mozno dokonca citit sklamanie, alebo zanedbanie, bude sa citit nevsimane. Dobrymi skutkami sa totiz deti snazia aj robit radost druhym (aj rodicom, ucitelom, sebe, alebo pracuju na svojej buducnosti). 

Aj pokarhanie ma svoj ucel. Toto vsetko patri k vychove. A podobne ako tvoji rodicia teba aj tvojho brata viedli k rozoznavaniu spravneho od nespravneho, tak aj Boh nas uci cez svoj zakon a zivotne skusky k laske k bliznemu, k sucitu, k dobru a k uvedomovaniu si  faktu, ze urcite skutky su NESPRAVNE a ZLE a Bohu nemile.

V Zjaveniach Jana  (neviem presne kde) sa pise, ze Boh sa omilostil nad ludom a dal im este take a onake nestastie, aby sa snad spamatali...  Jan o tom pise ako o niecom pozitivnom, hoci to boli vlastne v nasej obmedzenej perspektive kratkodobe nestastia, ale s dlhodobym moznym efektom...

Boh vychovava!!! A robi to s lasky pre nas.

Robi to pre to, aby pre teba zabezpecil bezpecne a stastne nebo, kde ta nebude chciet niekto ohrozovat, ani ti ublizovat, ale bude ta chapat a milovat.

A to iste sa bude ocakavat aj od teba, pretoze aj ty si blizny niekomu dalsiemu v nebi a si zodpovedna za jeho stastie.
icon     icon    icon  
 
 


Chcem reagovať...
Pridané: 20:27 28.01 2011 Piatok
******
icon - Na tento príspevok zareagovali: 4753
icon - Príspevok bol upravený autorom. Pôvodný text, oprava 1
img
icon Neregistrovaný
Autor: Janko
4752
Príspevok sa načítava...

rozumiem Sunny.. iba sme sa asi nepochopili.. ja súhlasím s tým čo si teraz napísala..
predtým som chcel iba vyjadriť to že jednoducho ak ako dôvod ktorý by mal Boh zohľadniť a byť k Tebe milosrdný uvedieš že "veď spomeň že aj ja som bola milosrdná" tak oberáš Krista o slávu a snažíš sa svoju spravedlnosť uplatniť u Boha.
RIM 10,3
FIL 3,9
Čiže to nejde - snažiť sa uplatniť "vlastné skutky" a vlastnú spravodlivosť ako dôvod spasenia, lebo len On sám je ten dostatočný dokonalý dôvod ktorý ako jediný Boh zohľadňuje..
Pridať ku dôvodu ospravedlnenia (tj. ku Kristovmu dokončenému dielu) čokoľvek (trebárs aj milosrdenstvo) = zaprieť dostatočnosť Kristovej obete..


Chcem reagovať...
Pridané: 20:44 28.01 2011 Piatok
******
img
icon Neregistrovaný
l 1 2 3 4 5 6 7 8 r
© 2010 bibliaaty.sk
Načítavanie...