Téma:

,,Božie meno-v Španielčine ,,Jehova,,

Zobraziť: Zoradiť:
l 1 2 3 r
Autor: tyrus
10296

...ako je to možne ,že Śpanelskom jazyku sa použiva Božie meno ,,Jehova,, a v Slovenskom Jazyku //Hospodin...? //..,,Hospodin,,-znamena Pán...je to zlý preklad. icon Z 83,17


Chcem reagovať...
Pridané: 16:37 09.08 2013 Piatok
******
icon - Na tento príspevok zareagovali: 10665, 13018, 13088
img
icon OFFLINE
icon Príspevkov: 457
Autor: JezisovSvedok
10665
Príspevok sa načítava...

Tyrus
Chcem Sa ta spytat,vojdeme do Bozieho kralovstva ak nebudeme pouzivat meno Jehova?Preco je napisane ze v Jezisovom mene budeme vyhanat demonov a nie v mene Jehova,ved podla teba a Sj Jehova je vatsie meno ako Jezisove.


Chcem reagovať...
Pridané: 21:26 10.10 2013 Štvrtok
******
icon - Na tento príspevok zareagovali: 10667
img
icon OFFLINE
icon Príspevkov: 520
Autor: tyrus
10667
Príspevok sa načítava...

.Jehova je vlastne meno Boha,


JN 17,3  [Ježiš sa modlil k svojmu Otcovi:] Večný život spočíva v tom, aby poznali teba, jediného, pravého Boha i toho, ktorého si poslal, Ježiša Krista.   (Ježiš sa tu nezmieňoval o sebe,  ale o svojom Otcovi v nebi ako o ,jedinom, pravom Bohu,.)
MAR 12,29-30   Ježiš odpovedal: „Prvé je: ‚Počuj, ó, Izrael, Jehova, náš Boh, je jeden Jehova , 30 a budeš milovať Jehovu , svojho Boha, celým svojím srdcom, celou svojou dušou, celou svojou mysľou a celou svojou silou.
 Ježiš Kristus je Syn Boži:  čiže 1+1=
verišv trojjedineho boha? Chcem reagovať...
Pridané: 17:28 11.10 2013 Piatok
******
icon - Na tento príspevok zareagovali: 10672, 13015
img
icon OFFLINE
icon Príspevkov: 457
Autor: JezisovSvedok
10672
Príspevok sa načítava...

TYRUS
Nejak nevidim odpoved na moju otazku.Ziskame Bozie kralovstvo ak nebudeme volat Boha Jehova?Ja si myslim,ze ano lebo vsetka moc je v mene Jezis.Jezisovi sa musi poklonit kazde koleno na nebi na zemi aj pod zemou a kazdy jazyk musi vyznat ze Jezis Kristus je Panom na slavu Otca Boha. Takze ci chces alebo nie aj ty sa mu budes klanat.Jezis hovori kto veri vo mna ma vecny zivot,Jezis hovori ja som cesta pravda i zivot.Ja som vzkriesenie.Tak ze Otec nesudi,ale vsetok sud odovzdal Synovi,koho Syn vyslobodi ten bude skutocne slobodny.Vsetko sa toci okolo Syna. Jezis ma meno ktore je nas kazde meno.Tomas ho nazval moj Boh a Pan. Co pre teba znamena Jezis?Je pre teba Jezis Bohom tak isto ako bol pre svojich ucenikov?Cie ucenie nasledujes Jezisove alebo SJ? icon


Chcem reagovať...
Pridané: 21:48 11.10 2013 Piatok
******
icon - Na tento príspevok zareagovali: 10706, 13029
icon - Príspevok bol upravený autorom. Pôvodný text, oprava 1
img
icon OFFLINE
icon Príspevkov: 520
Autor: tyrus
10706
Príspevok sa načítava...

Ja si myslím ,že nie... ,lebo nechvaliliš meno Boha ,,Jehovu,, MAT 6,8-10 .   Nedaval si ho na prve miesto . Ježiš bol ,,Syn Boži,,nikdy nepomislel ,aby sa porovnaval s ,,Bohom Jehovom,, . JN 8,54 ...čitaj dalej....)  ah žalmista vždy chvalil Jehovu. ,,HALELU(JAH)
Chcem reagovať...
Pridané: 19:31 13.10 2013 Nedeľa
******
icon - Na tento príspevok zareagovali: 13062
img
icon OFFLINE
icon Príspevkov: 457
Autor: DušanSeberíni
13015
Príspevok sa načítava...


O Božom mene tu toho bolo už hodne. A stále stojíme pred tým istým vysvetľovaním tých istých základných otázok.

Ja by som Mar 12:29 upresnil takto:

‚Počuj, ó, Izrael, Jehovah je náš Boh, Jehovah je jeden !


Chcem reagovať...
Pridané: 01:01 11.07 2014 Piatok
******
img
icon OFFLINE
icon Príspevkov: 64
Autor: DušanSeberíni
13018
Príspevok sa načítava...

Nielen v španielskom jazyku, ale na celom svete sa používa meno Jehovah! Predovšetkým v hebrejskom SZ je všade Jehovah. A existuje množstvo pravdivých prekladov Biblie do národných jazykov, kde je Božie meno v správnom tvare na všetkých miestach.

http://www.dobreslovo.sk/data/category/udaje-o-bozom-mene/galeria-bozieho-mena/Chcem reagovať...
Pridané: 01:08 11.07 2014 Piatok
******
icon - Príspevok bol upravený autorom. Pôvodný text, oprava 1, oprava 2, oprava 3, oprava 4
img
icon OFFLINE
icon Príspevkov: 64
Autor: DušanSeberíni
13029
Príspevok sa načítava...

Nie si JežišovSvedok, lebo píšeš polo-pravdu.

Píšeš: "Jezis hovori ja som cesta pravda i zivot."
TO NIE JE PRAVDA !!!!!
Ježiš hovorí: JN 14,6 že je CESTA K OTCOVI !


Ježiš nám oznámil, že nie je cieľ! Ježiš je cesta k Otcovi! Iná cesta k Otcovi neexistuje.

Ježiš ponúka spasenie. Ale väčšina kresťanov nerozumie, čo je spasenie. Spasenie je vízum - aby si mohol k Otcovi prísť. Ale načo ti je vízum ak k Otcovi ísť nechceš?

Ten Otec má svoje meno. Ak si si vybral Alibabu, alebo Hospodina, tak to nie je meno toho Otca, o ktorom hovorí Ježiš. A preto, že Ježiš je PRAVDA, a Hospodin je lživá prezývka Otca, uvedom si , že Ježiš nie je cesta k Alibabovi. A bez Ježiša k Otcovi nedôjdeš. S Ježišom áno - ale v PRAVDE. A PRAVDA je taká, že Otec - Boh Stvoriteľ - má meno. Meno Jehovah!

A ešte otázka. Poznáš knihu Zjavenia? Prečítaj si poslednú kapitolu  ZJ 22,4
a uvažuj:

BUDEŠ CHCIEŤ MAŤ OCKOVO MENO NA SVOJOM ČELE, KEĎ TERAZ PROTI NEMU BROJÍŠ?

Ten ZLÝ sa snaží nás oklamať. Aj mňa dlho v tejto veci klamal. Ale keď som poznal pravdu, odvrhol som jeho lož. A čo ty?
Lebo už sa nebudeš môcť vyhovoriť, že si nevedel ...
Chcem reagovať...
Pridané: 01:37 11.07 2014 Piatok
******
icon - Na tento príspevok zareagovali: 13033, 13059
icon - Príspevok bol upravený autorom. Pôvodný text, oprava 1
img
icon OFFLINE
icon Príspevkov: 64
Autor: butyl
13033
Príspevok sa načítava...

Božie meno je YHWH a aj to je len prepis do latinky. TO meno podľa mňa vyjadruje akoby podstatu Boha- "ja som, ktorý som" Celkom dobre je to vysvetlené v KKC:

  „Mojžiš povedal Bohu: ,Ja pôjdem k Izraelitom a poviem im: ‚Boh vašich otcov ma poslal k vám.‘ Oni sa budú pýtať: ‚Aké je jeho meno?‘ A čo im odpoviem?‘ Boh povedal Mojžišovi: ,Ja som, ktorý som!‘ – a dodal: ,Toto povieš Izraelitom: ‚Ja som‘ ma poslal k vám... Toto je moje meno naveky a takto ma budú spomínať z pokolenia na pokolenie‘“ (Ex 3, 13-15).

206  Keď Boh zjavuje svoje tajomné meno YHWH, čiže „Ja som ten, ktorý je“ alebo „Ja som ten, ktorý som“, alebo aj „Ja som, ktorý som“, hovorí, kto je a akým menom ho treba volať. Toto Božie meno je tajomné, ako je tajomstvom sám Boh. Je to zjavené meno a zároveň je to akoby odmietnutie mena, a práve preto najlepšie vyjadruje Boha ako toho, ktorý je a nekonečne prevyšuje všetko, 43  čo môžeme pochopiť alebo vysloviť: On je „skrytý Boh“ (Iz 45, 15), jeho meno je nevýslovné7 a pritom je to Boh, ktorý je blízky ľuďom.

207  Keď Boh zjavuje svoje meno, súčasne zjavuje svoju vernosť, ktorá je od vekov a naveky, ktorá platí pre minulosť („Ja som Boh tvojich otcov“: Ex 3, 6) i pre budúcnosť („Ja budem s tebou“: Ex 3, 12). Boh, ktorý zjavuje svoje meno „Ja som“, zjavuje sa ako Boh, ktorý je vždy tu, prítomný pri svojom ľude, aby ho zachránil.

208  Pred príťažlivou a tajomnou prítomnosťou Boha objavuje človek svoju nepatrnosť. 724  Pred horiacim kríkom si Mojžiš zobúva sandále a zakrýva si tvár pred Božou svätosťou.8 Pred slávou trojsvätého Boha Izaiáš zvolá: „Beda mi, áno, som stratený. Veď som muž s nečistými perami“ (Iz 6, 5). Pred božskými znameniami, ktoré koná Ježiš, Peter zvolá: „Pane, odíď odo mňa, lebo som človek hriešny“ (Lk 5, 8). Ale pretože Boh je svätý, 448 môže odpustiť človekovi, ktorý pred ním uzná, že je hriešnik: 388  „Nevylejem svoj rozpálený hnev..., veď som ja Boh, a nie človek, Svätý uprostred teba“ (Oz 11, 9). Apoštol Ján hovorí podobne: „Upokojíme si pred ním srdce, lebo keby nám srdce niečo vyčítalo, Boh je väčší ako naše srdce a vie všetko“ (1 Jn 3, 19-20).

209  Izraelský ľud nevyslovuje Božie meno z úcty k jeho svätosti. Pri čítaní Svätého písma sa zjavené meno nahrádza Božím titulom „Pán“ (Adonaj, po grécky Kyrios). Pod týmto titulom sa bude vyznávať Ježišovo božstvo 446  zvolaním: „Ježiš je Pán.“

Myslím že ten koniec vyjadruje aj kresťanský pohľad na Božie meno v Biblii.


Chcem reagovať...
Pridané: 11:02 11.07 2014 Piatok
******
icon - Na tento príspevok zareagovali: 13040
icon - Príspevok bol upravený autorom. Pôvodný text, oprava 1, oprava 2, oprava 3
img
icon OFFLINE
icon Príspevkov: 136
Autor: DušanSeberíni
13040
Príspevok sa načítava...

Nuž, Butyl,
niet sa čo diviť, že píšeš to, čo píšeš. Ak sa odvolávaš na KKC je zrejmé, že si katolík a ako taký - ak si dobrý katolík - nesmieš Božie meno používať. Lebo pápež výslovne zakázal Božie meno používať.
 
http://www.breviar.sk/docs/bmeno.htm       List biskupským konferenciám o „Božom mene“
Eminencia/Najdôstojnejšia Excelencia,
Z poverenia Svätého Otca, v zhode s Kongregáciou pre náuky viery, Kongregácia pre Boží kult a disciplínu sviatostí považuje za vhodné oznámiť konferenciám biskupov nasledujúce vysvetlenie ohľadom prekladu a vyslovovania Božieho mena vyjadreného posvätným tetragramom v liturgickom kontexte, po ktorom nasleduje niekoľko smerníc.
... II. Ustanovujúca časť
Vo svetle toho, čo bolo vysvetlené, ustanovujú sa nasledujúce smernice:
1. Počas liturgických slávností, v piesňach a v modlitbách nech sa nepoužíva ani nech sa nevyslovuje Božie meno vo forme tetragratnu JHVH.
2. V prekladoch biblického textu do moderných jazykov, určených pre liturgické použitie v Cirkvi, nech sa pridŕža toho, čo bolo predpísané v č. 41 inštrukcie Liturgiam authenticam , totiž nech sa Boží tetragram prekladá ekvivalentom Adonaj/Kyrios: „Signore“, „Lord“, „Seigneur“, „Herr“, „Señor“, atď. http://www.breviar.sk/docs/bmeno.htm#pozn2
3. V preklade textov, v liturgickom kontexte, v ktorých sú prítomné jeden za druhým, či už hebrejský termín Adonaj alebo tetragram JHVH, nech sa prekladá Adonaj výrazom „Pán“ a nech sa používa forma „Boh“ pre tetragram JHVH, analogicky k tomu, ako sa to deje v Septuaginte a v latinskej Vulgáte.
Zo sídla Kongregácie pre Boží kult a disciplínu sviatostí, 29. júna 2008.
+ Francis kard. Arinze – prefekt
+ Albert Malcolm RANJITH – arcibiskup sekretár

(Zamysli sa, koho zastupuje ten , kto zakazuje Božie meno používať !?!?!?!) Chápem, že musíš - v súlade s pápežovou vôľou - stáť proti Božiemu menu. Ale pápež zatiaľ nevydal žiaden príkaz aby si klamal. Tak prečo klameš? Napísal si tento citát z Biblie:
  „Mojžiš povedal Bohu: ,Ja pôjdem k Izraelitom a poviem im: ‚Boh vašich otcov ma poslal k vám.‘ Oni sa budú pýtať: ‚Aké je jeho meno?‘ A čo im odpoviem?‘ Boh povedal Mojžišovi: ,Ja som, ktorý som!‘ – a dodal: ,Toto povieš Izraelitom: ‚Ja som‘ ma poslal k vám... Toto je moje meno naveky a takto ma budú spomínať z pokolenia na pokolenie‘“ (Ex 3, 13-15).


A premyslene si ho obšniapal, lebo 15. verš mnohým nedá spať. Tam, kde si dal 3 bodky, Boh oznamuje svoje meno. Takže - keď prezývku nahradíš skutočným menom Boha - ciitát znie nasledovne:

13Mojžiš povedal Bohu: „Ja pôjdem k Izraelitom a poviem im: »Boh vašich otcov ma poslal k vám.« Oni sa budú pýtať: »Aké je jeho meno?« A čo im odpoviem?“14Boh povedal Mojžišovi: „Ja som, ktorý som!“ - a dodal: „Toto povieš Izraelitom: »Ja-som« ma poslal k vám!“ 15 A Boh Mojžišovi ešte povedal: „ JEHOVAH , Boh vašich otcov, Boh Abraháma, Boh Izáka a Boh Jakuba, ma poslal k vám. Toto je moje meno naveky a takto ma budú spomínať z pokolenia na pokolenie.


Chcem reagovať...
Pridané: 13:29 11.07 2014 Piatok
******
icon - Na tento príspevok zareagovali: 13045
icon - Príspevok bol upravený autorom. Pôvodný text, oprava 1
img
icon OFFLINE
icon Príspevkov: 64
Autor: butyl
13045
Príspevok sa načítava...

Dušan,
Je jasné prečo sa Božie meno nevyslovuje ale nahrádza sa titulom Pán(Kyrios,Adonaj,Dominus)- pre obrovskú úctu k tomuto menu- inak to nebolo ani u prvých kresťanov ktorý vychádzali z LXX ale presne to máš vysvetlené v tom dokumente na ktorý si dal link- no tu si vybral len čo sa hodí. Nakoniec ani nevieme ako sa YHWH má vysloviť- to čo používaš ty sú len dohady.
Božie meno sa nezakazuje používať, len pre úctu k tomuto menu sa nepoužíva, ale nahrádza sa výrazmi ako Pán, Spravodlivý, Pán zástupov a pod. Veď predsa je napísané: Ex 20,7 
7Nevezmeš meno Pána, svojho Boha, nadarmo! Lebo Pán nenechá bez trestu toho, kto bude brať jeho meno nadarmo.
Ja neviem o žiadnom klamstve z mojej strany- ten úryvok som skopíroval z KKC- v katolíckom preklade zneje celý takto:           Ex 3, 13-15
13Mojžiš povedal Bohu: „Ja pôjdem k Izraelitom a poviem im: »Boh vašich otcov ma poslal k vám.« Oni sa budú pýtať: »Aké je jeho meno?« A čo im odpoviem?“ 14
Boh povedal Mojžišovi: „Ja som, ktorý som!“ – a dodal: „Toto povieš Izraelitom: »Ja-som« ma poslal k vám!“ 15A Boh Mojžišovi ešte povedal: „Pán, Boh vašich otcov, Boh Abraháma, Boh Izáka a Boh Jakuba, ma poslal k vám. Toto je moje meno naveky a takto ma budú spomínať z pokolenia na pokolenie. 
Opäť sa z úcty k menu použil titul Pán!- ani v Ježišových časoch to nebolo inak.
Ja len nerozumiem čo proti tejto úcte majú SJ?


Chcem reagovať...
Pridané: 18:40 11.07 2014 Piatok
******
icon - Na tento príspevok zareagovali: 13048, 13051, 13063, 13078
icon - Príspevok bol upravený autorom. Pôvodný text, oprava 1
img
icon OFFLINE
icon Príspevkov: 136
Autor: DušanSeberíni
13048
Príspevok sa načítava...

BUTYL PÍŠE:
Božie meno sa nezakazuje používať, len pre úctu k tomuto menu sa nepoužíva, ale nahrádza sa výrazmi ako Pán, Spravodlivý, Pán zástupov a pod.

Ibaže pápež odkazuje aj Butylovi: " Počas liturgických slávností, v piesňach a v modlitbách nech sa nepoužíva ani nech sa nevyslovuje Božie meno vo forme tetragratnu JHVH."
 
Teda pápežovo "nech sa nepoužíva ani nech sa nevyslovuje Božie meno" naozaj nie je zákaz, len lakonické pápežské doporučenie. Ale nemyslím, že ho k tomu viedla úcta. Ak si preštuduješ viac dokumentov, zistíš, že ho k tomu viedol rímsky rabín di Segni. Lebo ho (rímskeho rabína) pohoršovalo, že spomedzi kresťanov práve katolíci začali v hojnej miere Božie meno používať. Tak ich centralizovane pribrzdil. A v dokumentoch sa dozvieme, že pápež to naozaj robil z úcty - ale nie z úcty k Bohu, ale z úcty k rabínovi:
 
http://modlitba.sk/htm/zaujem/news/archiv/news44_2008.htm   :

Svätý Otec tak vyhovel prosbe rímskeho vrchného rabína Riccarda Di Segniho , ktorú tento vyslovil na súkromnej audiencii v januári roku 2006. Benedikt XVI. si jeho žiadosť „veľmi pozorne a ochotne vypočul a povedal, že tu skutočne ide o odchýlenie sa od tradície,“ povedal rabín Di Segni. Príkaz, ktorý pápež teraz vydal, „ je znamením úcty voči židovskému citlivému vnímaniu veci “.


Chcem reagovať...
Pridané: 22:26 11.07 2014 Piatok
******
icon - Na tento príspevok zareagovali: 13055
icon - Príspevok bol upravený autorom. Pôvodný text, oprava 1
img
icon OFFLINE
icon Príspevkov: 64
Autor: DušanSeberíni
13051
Príspevok sa načítava...


BUTYL PÍŠE:
Božie meno sa nezakazuje používať, len pre úctu k tomuto menu sa nepoužíva, ale nahrádza sa výrazmi ako Pán, Spravodlivý, Pán zástupov a pod.

Keď sa teda chceme klamať teóriou o úcte - na úkor pravdy - treba vedieť, že už pár rokov existuje na Slovensku Botekov preklad Biblie, ktorý ma v SZ Božie meno všade tam, kde patrí. Je teda ten preklad voči Bohu neúctivý? (Konštatujem, že má IMPRIMATUR od ThDr. Tondru - teda na katolíckej pôde je OK.)
 
BOTEKOV PREKLAD:
13 Mojžiš povedal Bohu: "Hľa, pôjdem k Izraelcom a poviem im: 'Boh vašich otcov ma poslal k vám.' Ale ak mi povedia: 'Aké je jeho meno? ', čo im poviem?"  14 Boh povedal Mojžišovi: "Ja som, ktorý som." A povedal: "Hľa, toto povieš Izraelcom: 'Ja som' ma poslal k vám." 15 Boh ešte povedal Mojžišovi: "Takto prehovoríš k Izraelcom: ' Jahve , Boh vašich otcov, Boh Abraháma, Boh Izáka a Boh Jakuba ma poslal k vám . Toto je moje meno naveky, takto ma budete vzývať z pokolenia na pokolenie.' "

A ešte čosi. Ja verím, že Biblia je Božie slovo a verím, že Božie slovo je PRAVDA. To dúfam veríš aj ty. Takže uvažuj. Kto je to, kto svojvoľne vyhadzuje z Božieho slova Božie meno. Nepotrebuješ k tomu encyklopédie. Stačí pozorne čítať. Ten preklad Biblie, ktorý používaš -Vulgata- sám seba usvedčuje. Na väčšine výskytov je meno Boha lacno vyšmarené von, ale na niekoľkých miestach predsa ostalo! To preto, aby si sa mohol presvedčiť o PRAVDE.
 
Tu je lož:
15 A Boh Mojžišovi ešte povedal: „ Pán , Boh vašich otcov, Boh Abraháma, Boh Izáka a Boh Jakuba, ma poslal k vám. Toto je moje meno naveky a takto ma budú spomínať z pokolenia na pokolenie. (Ex 3:15)
 
A tu je - v tom istom preklade pravda:
6„Ja, Jahve, som ťa povolal v spravodlivosti, vzal som ťa za ruku; utvoril som ťa a zmluvou s ľudom som ťa urobil, svetlom pohanov,7aby si slepým otvoril oči a väzňov vyviedol zo žalára a z väznice tých, čo sedia v temnotách.“ 8 „ Ja som Jahve, to je moje meno a svoju slávu inému nedám, ani svoju chválu modlám. (Iz 42:6-8)
 
Takže - vyber si. Ja ti doporučujem používať Botekov preklad. Je k dostaniu v niekoľkých pekných vydaniach.


Chcem reagovať...
Pridané: 23:10 11.07 2014 Piatok
******
icon - Na tento príspevok zareagovali: 13056, 13072
icon - Príspevok bol upravený autorom. Pôvodný text, oprava 1, oprava 2
img
icon OFFLINE
icon Príspevkov: 64
Autor: butyl
13055
Príspevok sa načítava...

Dušan,
Božie meno sa v katolíckom prostredí nikdy hojne nepoužívalo(používalo a používa sa len zriedka) ale vždy sa nahrádzalo titulmi. Hovorí o tom aj dokument Liturgiam authenticam:  podľa už od nepamäti prijatej tradície, ktorá je zrejmá aj vo vyššie spomenutom preklade Septuaginty, sa má meno všemohúceho Boha, vyjadrené v hebrejčine posvätným tetragramom a preložené do latinčiny výrazom „Dominus “, v každom národnom jazyku vyjadriť slovom toho istého významu.
Prekladateľom sa nakoniec vrelo odporúča, aby pozorne vzali do úvahy históriu exegézy, ktorá sa dá odvodiť z biblických úryvkov citovaných v spisoch cirkevných otcov a tiež z biblických obrazov častých v umení a kresťanských hymnoch.  
Dokument je starší ako stretnutie rabína s pápežom(to zneje trochu ako začiatok vtipu). Uvedom si že nahrádzanie Božieho mena vychádza z oveľa staršej tradície ešte spred existencie kresťanstva. TO že ho k tomu viedol rímsky rabín a dokonca aj to že Božie meno sa nepoužíva od pápeža Benedikta nie je pravda. A opäť opakujem že nevieme ako JHVH vysloviť- a dokonca v slovenskom preklade to môže viesť ešte k väčšiemu skresleniu tohoto mena. Preto ho radšej nahradzujeme titulmi ktoré Božie meno nijako nezanedbávajú ani neponižujú ale práve poukazujú na jeho svätosť.
 Ale stále neviem čo majú SJ proti úcte k Božiemu menu...


Chcem reagovať...
Pridané: 15:11 12.07 2014 Sobota
******
img
icon OFFLINE
icon Príspevkov: 136
Autor: butyl
13056
Príspevok sa načítava...

Ja som nikdy netvrdil že Božie meno treba zakázať, rovnako ako to nikdy netvrdil žiadny z pápežov-tí len nariadili aby sa v liturgiách,modlitbách atď. nepoužívalo ale nahrádzalo titulmi(veľký problem by bol pri preklade do národných jazykov). Tým že Botek pri preklade Biblie začal používať Božie meno aj na miestach kde sa doteraz používali tituly ho predsa nezneucťuje ani nemení obsah povedaného len prekladateľ chcel zrejme byť čo najviac autentický. Božie meno bolo nahradené z nejakého dôvodu ktorý som ti už objasnil. S tým že bolo "lacno vyšmarené" zásadne nesúhlasím.
AKo sám vidíš aj vo Vulgáte a Neovulgáte je zaznamenané Božie meno ale predsa sa z úcty používali častejšie tituly. Preto netvrdím že ak sa Božie meno použije správne, s veľkou patričnou úctou tak je to zlé no práve spomenuté tituly túto úctu vyjadrujú. Inak Boh je len jeden nie? Jeho meno akoby len vyjadrovalo jeho podstatu "ja som, ktorý som", Jeho večnosť, to že je stvoriteľom všetkého. Mojžiš sa pýta na meno Boha lebo v Egypte mali mnoho bohov, aby vedel pravého Boha pomenovať- on mu zjavuje akoby pravdu že je skutočne jediným, ten ktorý bol, je a príde. Preto myslím že pomenovanie Boh je dostatočne presné.
  


Chcem reagovať...
Pridané: 15:49 12.07 2014 Sobota
******
icon - Príspevok bol upravený autorom. Pôvodný text, oprava 1
img
icon OFFLINE
icon Príspevkov: 136
Autor: zahor21
13059
Príspevok sa načítava...

Ahoj DušanSrberíni. Polopravdu píšeš Ty svojou reajkciou na JežišovhoSvedka. Ty si si tiež vybral jeden verš a snažíš sa vyvrátiť Pravdu.
 Dovoľujem si dať Ti do pozornosti tieto verše : IZ 35,8 ; ZID 9,6-28 ; JN 11,25 ; JN 10,9 .
Nezabúdaj, že Ježiš Kristus je Otec. Veď sám hovorí : Kto videl mňa videl Otca JN 14,9 .
Keďže Pán Ježiš Kristus je Božie Slovo, ktoré sa stalo telom ako to môže byť niekto iný ako Boh Otec, ktorého Slovom je Pán Ježiš Kristus?
Aj Ty spomínaš meno Božie tak ako tyrus,
Boh Otec nebeský hovorí Mojžišovi 2MOJ 3,14 .
 To Jeho Slovo je spasenie.
Keď Božie Slovo je Spasenie a Božie Slovo je Pán Ježiš Kristus zákonite z toho vyplýva, že Pán Ježiš Kristus nie je len Cesta, ale aj Spasenie. SK 16,31
ZJ 22,4 - a Ty budeš mať Jeho znamienie na čele, keď druhýn nedoboľuješ ísť tňza Pánomk Ježišom Kristom?
Aj buryl Ti píše niečo o mene Božom.
Ja Ťa prosím. Nebavme sa o mene Božom, bez ktorého sa nám na hlave ani vlas neskriví, bavme sa o Jeho nekonečnej milosti, ktorú nám preukázal skrze svoje Slovo čiže Pána Ježiša Krista, aby každý kto v Neho uverí mal večný život.
Píšeš, že keď si poznal pravdu. Prosím Ťa akú?
Či ne je jedinou Pravdou Pán Ježiš Kristus? Či Pán Ježiš Kristus nie je Slovom Boha Otca nebeského?
Keďže to nemôžeš poprieť z toho vyplýva, že Božie Slovo, Pán Ježiš Kristus je Boh, to znamená, že je aj Boh Otec, keďže Boh Otec vyriekol to Slovo.
Nech uvádzaš akékoľvek verše z Biblie On Boh tu stále bol, je a bude na veky vekov či sa to Tebe a Tebe podobným páči alebo nie. MAT 28,19-20
Nech Ťa žehná  náš nebeský Boh Otec, Syn a Duch Svätý. 4MOJ 6,24-27


Chcem reagovať...
Pridané: 11:30 13.07 2014 Nedeľa
******
icon - Na tento príspevok zareagovali: 13071
img
icon OFFLINE
icon Príspevkov: 2022
Autor: zahor21
13062
Príspevok sa načítava...

Ahoj tyrus. Ako to? Veď pán Ježiš Kristus hovorí, že je, jestvuje Jeho Otec, ktorý ho chváli JN 8,54 . Tak čo zase vymýšľaš? Či azda chceš poprieť Božia Slovo, teda Pána Ježiša Krista? 
Nech Ťa žehná náš nebeský Boh Otec, Syn a Duch Svätý. 4MOJ 6,24-27


Chcem reagovať...
Pridané: 12:33 13.07 2014 Nedeľa
******
img
icon OFFLINE
icon Príspevkov: 2022
Autor: zahor21
13063
Príspevok sa načítava...

Ahoj butyl. Ďalšia Tvoja nehoráznosť voči Bohu Otcu. No vy katolíci to máte vsugerované a s tým sa musíte vysporiadať sami. No nezabúdaj, že každý z nás musí raz predstúpiť pred súdnu stolicu Kristovu a vydať počet z toho čo konal v tele. A čo myslíš. Ako tam dopadnú katolíci, ktorí vzdávajú Márii a svätým väčšiu úctu ako Bohu Otcu i Synu i Duchu Svätému? Nech Ťa žehná náš nebeský Boh Otec, Syn a Duch Svätý. 4MOJ 6,24-27


Chcem reagovať...
Pridané: 12:43 13.07 2014 Nedeľa
******
icon - Na tento príspevok zareagovali: 13064
img
icon OFFLINE
icon Príspevkov: 2022
Autor: butyl
13064
Príspevok sa načítava...

Môžem vedieť akej nehoráznosti voči Bohu som sa dopustil v mojom príspevku na ktorý si reagoval?


Chcem reagovať...
Pridané: 13:20 13.07 2014 Nedeľa
******
img
icon OFFLINE
icon Príspevkov: 136
Autor: Maggie
13071
Príspevok sa načítava...

mily zahor

je pekne, ze sa zaujimas o to, aby aj svedkovia zistili, kto je nas Pan Jezis Kristus. Aby zacitili skutocnu Boziu lasku, ale ten zmätok, ktory mas, neviem, neviem. Asi budu mat svedkovia len väcsi chaos.

Iba Ta v dobrom chcem upozornit na to, aby si nemiesal Bozske osoby medzi sebou. Lebo potom to vyzera, ako by bola iba jedna Bozska osoba.
Bozi Syn nie je Otec, Otec nie je Syn.
Boh Otec plodi, Boh syn je plodeny, Boh Duch Sväty je vydychovany od Otca i od Syna.

 Mozno tieto chaosy spôsobuje aj vase tvrdenie, ze Maria je matkou Pana Jezisa, nie Bozou matkou. A Pan Jezis nie je Boh??
Nemôzete rozdelit jednotu, ktora je v osobe Pana Jezisa.
Ale ak vam ludska nauka je prednejsia, potom je moja snaha marna.


Chcem reagovať...
Pridané: 17:15 13.07 2014 Nedeľa
******
icon - Na tento príspevok zareagovali: 13080
img
icon OFFLINE
icon Príspevkov: 992
l 1 2 3 r
© 2010 bibliaaty.sk
Načítavanie...