Téma:

Biblia a apokryfy

Zobraziť: Zoradiť:
l 1 2 r
Autor: k
4705
Príspevok sa načítava...

Čau Zahor
vraj "Pán Ježiš hovorí, že mŕtvi nech si pochovávajú svojich mŕtvych." asi si myslel Mt 8,22 a Lk 9,60 ( 60 Ale Ježiš mu povedal: "Nechaj, nech si mŕtvi pochovávajú mŕtvych . Ty choď a zvestuj Božie kráľovstvo!" )

Zrejme si nepochopil celkom význam týchto slov. Zmysel výroku je v tom, že nás nemá od evanjelizácie odviesť pochovávanie mŕtvych a nie, aby si mŕtvi pochovávali mŕtvych.

To som napísal, že tvoj výrok nie je v duchu tohoto výroku v Písme (nezachoval si Ducha t.j. význam).
Rovnako si asi celkom nepochopil, to čo je tu povedané v časti "nechaj, nech si mŕtvi pochovávajú mŕtvych". Nechcem ťa poučovať, ale asi si nepredstavujeme, žeby mŕtvi naozaj vstali z hrobov, pochovali jeho mŕtveho a ľahli si späť. Sranda pravda. Pán Ježiš označil jeho príbuzných za mŕtvych duchovne a teda skutočne "mŕtvi pochovávali mŕtveho" ale on, už živý, lebo uveril a teda žije Duchom Ježišovým, nech ide s Ježišom a za Ježišom.

Nenašiel som tu zmienku o zákaze modlenia sa za mŕtvych. Židia totiž verili v to, čo tu písalo jedno dievča a Ježiš v to veril tiež (a nikdy sa nevyjadril opačne voči všeobecnej viere Židov) ba doteraz Židia veria vo význam tejto modlitby.


Zaujímavé ako sa protestanti "vrátili" ku viere Židov a prijali židovskú časť Biblie prijatú v dobe 90-100 A.D., teda vtedy keď nebol ani Pán Boh v ich chráme, ani dokonca nebol chrám a vedenie Ducha Svätého bolo dané Ježišovým nasledovníkom, ktorí používali najneskôr roku 382 rovnaký kódex biblických kníh, ako pozná väčšina kresťanov na svete. Ale napriek tomu prebrali NZ od týchto ľudí. Neviem, asi boli vedení kresťania tej doby (podľa niektorých "skoro kresťanov" icon iba čiastočne ... asi, inak mi to nedáva moc zmysel ... neviem.


Chcem reagovať...
Pridané: 13:57 22.01 2011 Sobota
******
icon - Príspevok bol upravený autorom. Pôvodný text, oprava 1, oprava 2
img
icon Neregistrovaný
Autor: DušanSeberíni
5663
Príspevok sa načítava...

Prečítal som si dišputu o apokryfoch a zdá sa mi užitočné povedať pár dôležitostiek. Odznelo tu hodne vážnych argumentov, ale to hlavné tu nebolo povedané. Takže:
 
1 - SZ (hebr. TANACH) bol kanonizovaný okolo roku 90 nášho letopočtu v Jamnii. Tu Židia stanovili, ktoré knihy do ich kánonu patria. Keďže posledná kniha SZ bola napísaná asi 400 rokov pred naším letopočtom, je logické, že kanonizáciu si zostavili Židia.
 
2 - Rozmnožovanie SZ sa dialo opisovaním. Kontrola opísaného textu sa diala originálnym spôsobom: každá kniha mala určený celkový počet písmen a tzv. stredové písmeno. Stredové písmeno bol konkrétny znak a od začiatku po toto písmeno bol ten istý počet znakov ako od stredového písmena do konca. Kontrolór nekontroloval text, ako sme to zvyknutí my, ale počítal počet písmen od začiatku po stredové písmeno a od konca po stredové písmeno. Ak počet znakov nesedel, alebo v strede bolo iné písmeno ako malo byť, celá kniha sa zničila. Texty sa nesmeli opravovať .
 
3 - Okrem stredového písmena v každej knihe, existovalo aj stredové písmeno celého Tanachu. Toto písmeno sa nachádza v knihe Jeremiáš (Židia majú iné poradie kníh ako my) v 6. kapitole, 7. verši.
 
Keby sa teda pridal do Tanachu čo i len jeden odstavec, stredové písmeno Tanachu by už nebolo stredové.  Ak sa teda pridali celé knihy, ide o zásah NEOPRÁVNENÝ. Záväzný je hebrejský kánon a to je ten, ktorý deuterokanonické knihy neobsahuje.  


Chcem reagovať...
Pridané: 00:16 30.05 2011 Pondelok
******
img
icon Neregistrovaný
l 1 2 r
© 2010 bibliaaty.sk
Načítavanie...